fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Piotr Apel: Niech obywatele nie wybierają emocjami

rp.pl
Pokazaliśmy, że można tworzyć koalicję z innymi krajami, z innymi partiami i z innymi ugrupowaniami w Europie, właśnie po, żeby demokratyzować UE - mówił Piotr Apel w programie #RZECZoPOLITYCE

Dzień dobry, Zuzanna Dąbrowska, #RzeczoPolityce. Moim gościem jest Piotr Apel, ‘’Jedynka’’ w Łodzi, ruch Kukiz15

Dzień dobry.

Sondaże pokazują, że frekwencja może być wyższa niż w poprzednich wyborach europejskich, i dojść do 40%. Czy dla ruchu Kukiz'15, to byłoby korzystne?

Na pewno dobrze, jeżeli obywatele będą wybierać nie emocjami, nie patrząc jaki to ma wpływ na na jesienne wybory, ale wybierając tych polityków, którzy mogą najlepiej dbać o ich interesy w UE.

Czy to możliwe, żeby nie było w wyborcach emocji, skoro jest tyle emocji w politykach?

Te emocje muszą być mądre, ta mądrość jest dużo ważniejsza. Wierzę, że politycy dużo robią, żeby tylko i wyłącznie kierować się emocjami, ale wyborcy są mądrzy i wierzę, że na końcu będą patrzeć na to, kto może zapewnić im lepszą przyszłość, zapewnić lepszą reprezentację w PE. Wielu polityków, zwłaszcza PiS-u i PO stara się przekonać, że PE jest odległą areną, odległą perspektywą, a prawda jest taka, że 70% prawa powstaje w PE i to tego który nas codziennie dotyczy.

Wszyscy politycy budowali kampanię w oparciu o treści krajowe, Kukiz'15 też.

Pokazaliśmy, że można tworzyć koalicję z innymi krajami, z innymi partiami i z innymi ugrupowaniami w Europie, właśnie po, żeby demokratyzować UE, np. Ruch 5 Gwiazd, partie z Estonii, Finlandii.

Nie ma pan wrażenia, że to trochę egzotyczni partnerzy?

Nie, wszyscy są za demokracją w UE i za zbliżeniem UE do obywateli. Trzeba przeprowadzić reformę UE, demokratyzację dla dobra Unii i dla nas przede wszystkim. Po to, by zachować organizm, który jest w stanie przeciwdziałać dużym korporacjom, który jest w stanie wymusić na dużych podmiotach finansowych rozwiązania pro-obywatelskie i być światowym graczem, aby móc wymusić na krajach trzecich zachowania proekologiczne, pro-fair trade, czy wreszcie proczłowiecze.

To bardzo dobrze brzmi, ale nie jestem pewna, czy te partie które pan wymienił np. Ruch 5 Gwiazd będzie się bił np. o fair trade.

Ekologia, czy warunki pracy są jednymi z ważniejszych elementów ich kampanii.

Konfederacja, zwróciła się do ruchu Kukiz'15 mówiąc: zerwijcie z Ruchem 5 Gwiazd, bo oni nie sprzeciwiają się przymusowej relokacji imigrantów. Debiutant w wyborach, czyli Konfederacja zabiera wam procenty?

Myślę, że w pewnym momencie tak było, natomiast Konfederacja pokazuje na każdym kroku, że jest ugrupowaniem absolutnie niepoważnym, które wyżej stawia emocje i teatr polityczny. Chociaż wydaje się, że słowo cyrk bardziej pasuje: zakładanie jarmułki, wypowiedzi o pedofilach, noszenie znaczków - to wszystko nie powinno mieć miejsca na scenie politycznej.

Tam jest dużo polityków, którzy weszli do Sejmu z list Kukiz15.

Tak, ale też jest sporo osób, z którymi nigdy nie chcieliśmy współpracować, a którzy ten cyrk tworzą. Przykre, że wielu sympatycznych i miłych kolegów poszło w stronę spektaklu politycznego a nie w stronę merytorycznej i rzetelnej pracy na rzecz obywateli.

Co to jest za ugrupowanie?

Jaka jest Konfederacja - każdy widzi.

To jest dyplomatyczna ucieczka, panie pośle.

Trudno jest mówić o częściowo jednak byłych kolegach bardzo źle, a innych słów nie znajduje do opisania tego ugrupowania, więc staram się powstrzymywać. Myślę, że akurat co do Konfederacji, większość wyborców ma zdanie wyrobione i nie trzeba ich przekonywać w żadną stronę. Lepiej pokazać co można zrobić w UE i dlaczego to, co proponuje Konfederacja jest i będzie nieskuteczne. Mieliśmy 3, czy 4 przedstawicieli Wolności przez ostatnie 5 lat w PE, słyszeliśmy, że chcą rozwalić UE i z niej wyjść, a efekt był taki, że zatrudniali swoje rodziny na etatach, bardziej korzystali z możliwości niż inni.

Może to był właśnie sposób rozwalania struktur unijnych od środka.

Bez przesady, jeśli Korwin rezygnuje z mandatu tylko dlatego, żeby go OLAF nie ścigał, czyli organizacja powołana do ścigania nadużyć, to chyba trudno nazwać to rozwalaniem UE od środka.      

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA