fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Raport: Kim Dzong Un mógł powiększyć arsenał atomowy

AFP
Z raportu Centrum na Rzecz Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Współpracy Uniwersytetu Stanford wynika, że w 2018 roku Korea Północna nadal wzbogacała uran i wytwarzała pluton, który jest wykorzystywany do produkcji broni atomowej.

Pomimo zobowiązania się Kim Dzong Una do działań na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego (Kim zobowiązał się do tego w czasie szczytu z Donaldem Trumpem w Singapurze), w 2018 roku Pjongjang wyprodukował 5-8 kg plutonu, który można wykorzystać w głowicach jądrowych i 150 kg wysoko wzbogaconego uranu, co wystarczyłoby na wyprodukowanie 5-7 nowych głowic jądrowych.

Jednocześnie w raporcie czytamy, że przerwanie testów rakiet balistycznych i próbnych eksplozji bomb atomowych przez Koreę Północną w 2018 roku oznacza, że program rakietowy Korei Północnej stanowi dziś mniejsze zagrożenie niż pod koniec 2017 roku.

Raport opiera się na analizie zdjęć satelitarnych wykonanych nad Koreą Północną.

W maju Korea Północna miała ponownie uruchomić reaktor w elektrowni atomowej w Yongbyon.

W 2017 roku eksperci z Centrum na Rzecz Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Współpracy Uniwersytetu Stanford szacowali, że Korea Północna ma 30 głowic atomowych. Obecnie może ich więc mieć 37. Amerykański wywiad nie jest pewny co do dokładnej liczby głowic posiadanych przez USA.

Raport analityków ze Stanford wskazuje też, że Korea Północna nadal pracuje najprawdopodobniej nad miniaturyzacją głowic jądrowych, ale wstrzymanie testów rakiet balistycznych z pewnością ograniczyło możliwość osiągnięcia sukcesów przez Pjongjang na tym polu.

27-28 lutego ma dojść do kolejnego szczytu z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una - tym razem w Wietnamie.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA