fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Polityka

Pacyfik: Pierwszy taki pokaz siły USA od 10 lat

AFP
Trzy amerykańskie lotniskowce - USS Ronald Reagan, USS Theodore Roosevelt i USS Nimitz - po raz pierwszy od 10 lat wypłynęły wspólnie w morze - odnotowuje CNN. Lotniskowce biorą udział w czterodniowych ćwiczeniach na wodach zachodniego Pacyfiku.

Udział trzech potężnych (wyporność każdego przekracza 100 tys. ton) lotniskowców w ćwiczeniach CNN nazywa "pokazem siły". To reakcja na kryzys w stosunkach między Koreą Północną a USA spowodowany kolejnymi próbami rakietowymi przeprowadzanymi przez Pjongjang a także próbną detonacją bomby atomowej, do jakiej doszło w Korei Północnej na początku września.

W ćwiczeniach oprócz lotniskowców biorą udział również inne amerykańskie okręty - m.in. krążowniki i niszczyciele. 

CNN podaje, że obecność trzech lotniskowców na wodach Pacyfiku to sygnał dla Korei Północnej, że USA nie będzie bezczynnie przyglądać się dalszym próbom rakietowym w wykonaniu Pjongjangu.

- Wysłaliśmy trzy największe lotniskowce na świecie, a także atomowy okręt podwodny (w rejon Półwyspu Koreańskiego - red.) - mówił prezydent Donald Trump przed kilkoma dniami, podczas wizyty w Korei Południowej. W czasie wizyty na Półwyspie Koreańskim Trump podkreślił, że ma nadzieję, iż USA nigdy nie będą musiały użyć siły militarnej jaką dysponują w tym rejonie.

Z kolei północnokoreańska agencja KCNA oceniła, że obecność trzech lotniskowców w rejonie Półwyspu Koreańskiego świadczy o "złowieszczej intencji (USA), które chcą zachować wojskową hegemonię w regionie".

Pjongjang zarzucił też USA i jego sojusznikom, że ci próbują "eskalować napięcie militarne i przyspieszać wyścig zbrojeń".

Przedstawiciel władz w Korei Północnej w rozmowie z CNN stwierdził w ubiegłym tygodniu, że USA chcą doprowadzić do wybuchu kolejnej wojny koreańskiej. Rozmówca CNN nazwał Donalda Trumpa "maniakiem wojennym".

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA