Właściciel, który udostępnia swoje mieszkanie na doby, raczej nie skorzysta z rozliczenia ryczałtem. W interpretacji z 5 maja 2018 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.68.2018.2.BO) fiskus uznał, że wystarczy wynajmować w ten sposób jedno mieszkanie, by zostać przedsiębiorcą. Sprawa dotyczyła podatniczki, która kupiła jeden apartament i chce wynajmować go na doby. Kobieta podpisała umowę współpracy z firmą pośredniczącą w krótkotrwałym zakwaterowaniu turystów. Zgodnie z umową pośrednik pobiera opłaty w imieniu właściciela, a jego wynagrodzenie stanowi 25 proc. tej kwoty. Poza tym dokonuje rezerwacji, przyjmuje gości oraz przygotowuje i sprząta lokal. Kobieta chciała potwierdzić, że jest to tzw. najem prywatny, który może rozliczyć ryczałtem 8,5 proc. (oraz 12,5 proc. powyżej 100 tys. zł). Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że takie stanowisko jest nieprawidłowe. Celem interpretacji jest rozstrzygnięcie, do jakiego źródła należy zakwalifikować dochody z najmu: najem i dzierżawa (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT) czy pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT). W tym drugim przypadku nie można płacić ryczałtu. Zaś w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły. Według skarbówki decydujący jest fakt, że kobieta powierzyła obsługę pośrednikowi. To potwierdza, że czynności związane z wynajmem będą miały charakter stały i nieokazjonalny. Jest to więc działalność gospodarcza. Podatniczka zapłaci więc PIT według skali (18 i 32 proc.) lub może wybrać podatek liniowy 19 proc.

W innej interpretacji z 9 sierpnia 2018 r. (0115-KDIT3.4011.290.2018.1.AK) fiskus zgodził się na opodatkowanie ryczałtem najmu krótkoterminowego, jednak w tym przypadku podatniczka nie korzystała z usług pośrednika. Skarbówka odpowiadała na pytanie kobiety, która chce wynajmować domek letniskowy znajomym w okresie, kiedy sama z niego nie korzysta.

Fiskus zgodził się, że jest to zwykły zarząd własnym majątkiem, którego nie należy utożsamiać z działalnością gospodarczą. Za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT należy uznać rozporządzanie mieniem, które „istotnie odbiega od normalnego wykonywania prawa własności, a nadto podatnik z operacji tych uczyni sobie lub ma zamiar uczynienia stałego (nie okazjonalnego) źródła zarobkowania".

Kobieta może więc wybrać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, którego stawki wynoszą 8,5 i 12,5 proc.