fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

Najem: nie trzeba składać odrębnego oświadczenia o opodatkowaniu ryczałtem

Fotolia.com
Zarabiający na najmie nie musi już składać odrębnego oświadczenia o opodatkowaniu ryczałtem.

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt objaśnień dotyczących obowiązujących od 1 stycznia 2019 r. przepisów o wyborze formy opodatkowania. Zainteresowani mogą składać do niego uwagi do 5 sierpnia.

Co się zmieniło w tym roku? Przykładowo to, że osoba, która chce rozliczać zarobek z najmu zryczałtowanym podatkiem, nie musi już składać odrębnego oświadczenia fiskusowi. Wystarczy, że zapłaci miesięczny ryczałt, jest to równoznaczne z wyborem formy rozliczenia.

Przykład:

Pan Kowalski wynajął mieszkanie. Pierwszy czynsz od lokatora otrzymał w lipcu. Do 20 sierpnia musi zapłacić zryczałtowany podatek. Jest to dla fiskusa jednocześnie informacja o wyborze formy rozliczenia.

Ministerstwo przypomina przy tym, że nie zmieniła się zasada, zgodnie z którą decyzja o zasadach opodatkowania obowiązuje przez cały rok.

Oświadczenie należy złożyć wtedy, gdy dochody z najmu nieruchomości należącej do małżonków chce opodatkować tylko jedno z nich. Od 1 stycznia nie muszą już go oboje podpisywać. Jak informuje resort finansów, podpis jednego z małżonków oznacza, że składa zawiadomienie w imieniu obojga. Robi to pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania. Nowością jest też to, że jeśli wybrał ryczałt, na oświadczenie ma czas do 20. dnia miesiąca następującego po uzyskaniu pierwszego przychodu (albo do końca roku, jeśli przychód został otrzymany w grudniu).

Zawiadomienie o wyborze formy rozliczenia muszą też składać prowadzący działalność gospodarczą. Od 1 stycznia mają jednak na to więcej czasu. Przykładowo art. 9a ust. 2 ustawy o PIT stanowi, że oświadczenie o wyborze podatku liniowego należy złożyć do 20. dnia miesiąca następującego po uzyskaniu pierwszego przychodu (albo do końca roku, jeśli przychód osiągnięto w grudniu). W poprzednich latach składało się je do 20 stycznia albo nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Szybciej trzeba złożyć wniosek o stosowanie karty podatkowej: do 20 stycznia. Jeśli założyliśmy firmę w trakcie roku, wniosek przesyłamy przed rozpoczęciem działalności.

Ministerstwo przypomina, że termin 20 stycznia obowiązuje też tych, którzy w poprzednim roku korzystali z karty i chcą zmienić formę rozliczenia.

Przykład:

Pan Kowalski w 2019 r. rozliczał się w formie karty podatkowej. W 2020 r. chce płacić ryczałt od przychodów. Musi o tym poinformować fiskusa. Termin to 20 stycznia 2020 r. Jeśli złoży oświadczenie o wyborze ryczałtu, a następnie zmieni zdanie, może poinformować skarbówkę o rezygnacji. Ma czas do 20. dnia miesiąca następującego po uzyskaniu pierwszego przychodu (albo do końca roku, jeśli osiągnął przychód w grudniu). W konsekwencji jego dochody będą opodatkowane według skali albo liniowym PIT (jeśli złoży oświadczenie o wyborze stawki liniowej).

W projekcie objaśnień znajdziemy też informacje o zasadach wyboru formy odprowadzania zaliczek na podatek oraz sposobu prowadzenia księgowości.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA