fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatki

PIT: młodzi piłkarze płacą podatek od wynagrodzenia z umowy zlecenia zawartej z klubem - interpretacja podatkowa

Murapol/materiały prasowe
Zwolnienie z podatku dla osób do 26 lat nie dotyczy przychodów z uprawiania sportu.

Niemiła niespodzianka dla młodych sportowców, którzy chcieli skorzystać z ulgi w PIT. Okazuje się, że zawarcie umowy zlecenia z klubem nie daje prawa do zwolnienia. Wynagrodzenie zawodników jest bowiem zaliczane do przychodów z uprawiania sportu. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Przypomnijmy, że zwolnienie z PIT dla osób do 26. roku życia obowiązuje od 1 sierpnia 2019 r. Przysługuje przede wszystkim tym, którzy są zatrudnieni na etacie albo mają umowę zlecenia. Zwolnienie obejmuje przychody do 85 528 zł (to limit na cały rok).

Czy można je zastosować do wynagrodzenia młodych piłkarzy? O to zapytał fiskusa klub sportowy. Z młodymi zawodnikami podpisał umowy o profesjonalne uprawianie piłki nożnej. Podstawa prawna to art. 734 kodeksu cywilnego stanowiący o umowie zlecenia. Klub powołuje się też na art. 750 kodeksu cywilnego, zgodnie z którym do umów o świadczenie usług nieuregulowanych innymi przepisami stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu.

Klub twierdzi, że pensje piłkarzy, którzy nie mają 26 lat, są zwolnione z podatku. Z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o PIT wynika bowiem, że ulga ma zastosowanie do przychodów z umów zlecenia (o których mówi art. 13 pkt 8).

Co na to fiskus? Jego zdaniem wynagrodzenia piłkarzy nie są przychodami z umów zlecenia wymienionymi w art. 13 pkt 8 ustawy o PIT. Należy je zaliczyć do przychodów z uprawiania sportu, o których stanowi art. 13 pkt 2. Taka kwalifikacja powoduje, że do wynagrodzeń piłkarzy nie można zastosować zwolnienia z podatku.

Skarbówka podkreśliła, że zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania każdy jest obowiązany do ponoszenia ciężarów publicznych, w tym płacenia podatków. Wszelkie przywileje w postaci zwolnień, ulg lub wyłączeń są wyjątkami od tej zasady i powinny wprost wynikać z przepisów. Skoro więc ustawodawca przyjął zamknięty katalog przychodów objętych zwolnieniem, to nie można go stosować do innych. Gdyby wola ustawodawcy była inna, wskazałby to w przepisie wymieniającym zwolnione z podatku przychody, opatrując go np. klauzulą „w szczególności".

Urzędnicy przyznali, że umowa o profesjonalne uprawianie piłki nożnej jest zbliżona do zlecenia. Nie oznacza to jednak, że wynagrodzenie uzyskane na jej podstawie jest zwolnione z podatku, tak jak przychód z umowy zlecenia.

Fiskus powołał się też na uzasadnienie do nowelizacji ustawy o PIT wprowadzającej ulgę dla młodych. Czytamy w nim, że zwolnienie nie obejmuje każdego rodzaju zarobków. Adresowane jest tylko do tych osób, które korzystają z najpopularniejszych form zatrudnienia.

Reasumując, wynagrodzenia młodych piłkarzy są opodatkowane. Klub (pełniący funkcję płatnika) musi potrącić z nich zaliczki na PIT i odprowadzić je do urzędu skarbowego.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia lista zwolnień dla młodych została poszerzona. Oprócz przychodów z umowy o pracę i zlecenia obejmuje też kwoty zarobione na praktykach absolwenckich i stażach uczniowskich.

Numer interpretacji: 0115-KDIT2.4011.114.2021.2. HD

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA