fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy dochody uzyskane z patentu mogą być objęte IP Box

Podatek od dochodu osiągniętego ze zbycia lub oddania do odpłatnego użytkowania na podstawie umowy licencyjnej patentu na wynalazek (IP) wynosi 5 proc. podstawy opodatkowania.

Taki pogląd zaprezentował dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 9 grudnia 2020 r. (0113-KDIPT2-3.4011.698.2020.4.KS).

Czytaj także:

Ulga IP Box liberalnie rozumiana

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, a dochody opodatkowuje na podstawie art. 30c ustawy o PIT (tj. podatkiem liniowym). Podatnik realizuje działalność badawczo-rozwojową, w efekcie której opracował wynalazek. Wnioskodawca objął następnie wynalazek ochroną patentową na podstawie decyzji Urzędu Patentowego (wynalazek został zarejestrowany na wnioskodawcę jako na osobę fizyczną). Mając na celu skomercjalizowanie patentu, wnioskodawca rozważa jego sprzedaż lub oddanie w odpłatne użytkowanie na podstawie umowy licencyjnej w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej.

Podatnik wskazał przy tym, że na bieżąco prowadzi odrębną (od podatkowej księgi przychodów i rozchodów) ewidencję umożliwiającą m.in. ustalenie przychodów, kosztów...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA