fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podatek dochodowy

PIT: zeznania roczne z dopłatami dla urzędu skarbowego

123rf
Przez nowe zasady odliczania kwoty wolnej skomplikowało się podatkowe rozliczenie.

W zeznaniu za zeszły rok trzeba po raz pierwszy zastosować nową skalę podatkową. Bardziej skomplikowaną niż poprzednio. Wielu czekają niespodzianki.

– Osoby, które mają więcej niż 85 528 zł dochodu rocznie, będą musiały z reguły dopłacić fiskusowi – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska, doradca podatkowy, dyrektor w PwC. – Jeśli w trakcie roku pracodawca odliczał im kwotę wolną, teraz muszą jej część albo całość zwrócić.

Ważne, jaki dochód

Od 1 stycznia 2017 r. wysokość kwoty wolnej została uzależniona od zarobków. Podatnicy zostali podzieleni na pięć grup, a dla każdej sposób liczenia kwoty wolnej jest inny.

– Każdy dopiero na koniec roku, po obliczeniu dochodu, dowiaduje się, o jaką kwotę może zmniejszyć podatek. Sposób jej wyliczania jest skomplikowany. Wiele osób nie wie zresztą o zmianach i są zaskoczone, że programy księgowe liczą im inny podatek niż wynikający z otrzymanej od pracodawcy informacji PIT-11 – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Ze skali i zasad odliczania kwoty wolnej, które trzeba stosować przy rozliczaniu 2017 r., wynika, że ci, którzy zarobili do 6600 zł rocznie, w ogóle nie płacą podatku.

– Osoby, które uzyskały od 6600 do 11 tys. zł dochodu rocznie, mają zróżnicowaną kwotę wolną, w zeznaniu mogą odliczyć do 1188 zł – tłumaczy Joanna Narkiewicz-Tarłowska. – Trzecia grupa to zarabiający od 11 tys. zł do 85 528 zł. Dla nich kwota wolna wynosi 556,02 zł. Dla mających dochody powyżej 85 528 zł się zmniejsza, a po przekroczeniu 127 tys. zł dochodu rocznie w ogóle nie przysługuje.

Dlaczego roczny podatek różni się od sumy pobranych przez pracodawcę zaliczek?

– Z przepisów wynika, że do osiągnięcia 85 528 zł dochodu kwota zmniejszająca zaliczkę wynosi 46,33 zł miesięcznie (rocznie 556,02 zł). Jeśli pracodawca ją potrącał, a ostatecznie pracownik zarobił więcej, w zeznaniu rocznym wyjdzie mu dopłata. W poprzednich latach różnice były mniejsze, bo każdemu przysługiwała taka sama kwota wolna – mówi Joanna Narkiewicz-Tarłowska. Dodaje, że pracownicy mogli w trakcie roku złożyć pracodawcy oświadczenie, że jeśli ich dochody przekroczą 85 528 zł, ten powinien przestać pomniejszać zaliczki.

Kwotę wolną mogli odliczać w trakcie roku także przedsiębiorcy (którzy sami obliczają sobie zaliczki). Jak napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na nasze pytanie: „Jeśli podstawa opodatkowania nie przekracza 85 528 zł, przy obliczaniu podatku dla celów ustalenia zaliczki stosuje się 18-proc. stawkę oraz kwotę 556,02 zł".

Dla kogo zwrot

– Może się więc okazać, że po przekroczeniu 85 528 zł dochodu przedsiębiorca będzie musiał dopłacić fiskusowi – mówi Grzegorz Gębka. – Podobnie jest u osób, które zarabiają i na etacie, i w swojej firmie. Urzędy skarbowe pozwalały im odliczać kwotę wolną przy liczeniu zaliczek z obu źródeł przychodu, teraz w zeznaniu rocznym czeka je dopłata. Na odzyskanie podatku mogą natomiast liczyć osoby, których dochody nie przekroczyły 11 tys. zł rocznie. Przy liczeniu zaliczek odliczały podstawową kwotę wolną, a po zakończeniu roku okazało się, że przysługuje im większa – tłumaczy ekspert.

Na zwrot podatku mają szansę także ci, którzy w zeznaniu wykazują ulgi, np. na dzieci, albo korzystają z preferencyjnego rozliczenia z małżonkiem lub dzieckiem.

Monika Spotowska - adwokat i doradca podatkowy w kancelarii Rödl & Partner

Nowy mechanizm wyliczania kwoty wolnej powoduje, że podatek wynikający z zeznania rocznego może się różnić od sumy zaliczek pobranych przez pracodawcę i wykazanych w informacji PIT-11. W trakcie roku kwota wolna była bowiem potrącana w stałej kwocie (aż do uzyskania 85 528 zł dochodu), a w zeznaniu jest zróżnicowana (ze względu na wysokość uzyskiwanych przez podatnika dochodów). Skomplikuje to rozliczenie, bo wiele osób będzie musiało dopłacić fiskusowi, część też wykaże nadpłatę (na której zwrot skarbówka ma trzy miesiące). Podobnie będzie przy składaniu zeznań za 2018 r. Zmieniła się wysokość kwoty wolnej, ale sposób jej odliczania w trakcie roku pozostaje ten sam. W zeznaniu rocznym za 2018 r. też więc będzie wykazywanych dużo dopłat i nadpłat.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA