fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

CIT: nowe środki trwałe ze stałą stawką amortyzacji

Adobe Stock
Obniżenie wysokości odpisów przez przedsiębiorców strefowych korzystających ze zwolnienia z CIT jest możliwe tylko w odniesieniu do tych składników firmowego majątku, które zostały wprowadzone do ewidencji do końca 2020 r.

Jedną z dostępnych metod efektywniejszego wykorzystania limitu przyznanej pomocy publicznej, otrzymanej na podstawie zezwolenia strefowego lub decyzji o wsparciu, jest obniżenie stawek amortyzacyjnych środków trwałych. Zgodnie z wydanymi przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej opiniami zabezpieczającymi, działanie takie jest dozwolone w świetle prawa i nie podlega klauzuli przeciwko unikaniu opodatkowania. Ale tylko w odniesieniu do środków trwałych wprowadzonych do ewidencji do końca 2020 r.

Nowelizacją z 28 października 2020 r. zmieniającą ustawy o podatkach dochodowych wykluczono bowiem możliwość obniżania stawek amortyzacyjnych dla podatników korzystających ze zwolnienia podatkowego. Zmiana ta dotyczy jednak wyłącznie środków trwałych wprowadzonych do ewidencji po 1 stycznia 2021 r.

Dopuszczalna modyfikacja

Podatnicy korzystający ze zwolnienia od podatku dochodowego, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 oraz 34a ustawy o CIT"), przyznanego jako p...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA