Czy bojkot imprez sportowych może się udać

Mnożą się protesty przeciwko organizacji w przyszłym roku zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie i piłkarskiego mundialu w Katarze. Bojkotu raczej nie będzie, ale pokolenie #MeToo i Black Lives Matter może śmielej zabrać głos.

Publikacja: 02.04.2021 10:00

Czy bojkot imprez sportowych może się udać

Foto: AFP

20 lat temu – kiedy Pekin w walce o prawo przeprowadzenia letnich igrzysk pokonał Ałmaty – niektórzy wierzyli, że zaplanowana na 2008 rok impreza naprawi Chiny. Gospodarze zapowiadali postęp w zakresie ochrony praw człowieka oraz wolności prasy, ale nie zrobili w tej sprawie nic. Dziś Zachód nie ma już złudzeń, że wielkie sportowe wydarzenie cokolwiek w Państwie Środka zmieni, a i tamtejsze władze zrezygnowały z pustych obietnic.

Chińczycy rok przed startem imprezy nie przejmują się opinią międzynarodową i depczą prawa człowieka, pacyfikując wolnościowe dążenia mieszkańców Hongkongu oraz zamykając w obozach członków muzułmańskiej mniejszości ujgurskiej. Rządząca krajem partia komunistyczna czuje się bezkarna, bo dysponuje najpotężniejszym argumentem współczesnego świata – siłą gospodarki.

Pozostało 95% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Emilka pierwsza rzuciła granat
Plus Minus
„Banel i Adama”: Świat daleki czy bliski
Plus Minus
Piotr Zaremba: Kamienica w opałach
Plus Minus
Marcin Święcicki: Leszku, zgódź się
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Plus Minus
Chwila przerwy od rozpadającego się świata