fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Plus Minus

Jacy będziemy, gdy pandemia się skończy

Plus Minus
Czy dany nam będzie powrót do normalności? Do świata, który odebrała nam pandemia. Stylu życia, który nam ukradziono. A może utraciliśmy coś bezpowrotnie?

Najnowszy „Plus Minus” (24-25 kwietnia 2021 r.) jest otwartym pytaniem: czy jest możliwy nowy początek? Jak będzie wyglądało nasze wyjście na świat z mieszkań i domów ograniczonych lockdownowymi zasiekami? Ludzie nazywają lockdownem „kradzież, której dopuścił się koronawirus. Kradzież ich stylu życia. Bo nie chodzi o to, że wszyscy Polacy wyjeżdżali gdzieś daleko za granicę, podróżowali, korzystali z hoteli, co chwilę jedli w restauracjach. Oczywiście, że znacząca większość tego nie robiła albo nie robiła tego wszystkiego naraz. Ale mogła to robić!” – mówi w otwierającym „Plusa Minusa” wywiadzie socjolog Marcin Duma z IBRIS-u.

Na pewno wyjdziemy z pandemii poobijani, z poczuciem straty. Skąd to przekonanie? Choćby ze smutnego rachunku ofiar – do połowy kwietnia według oficjalnych statystyk z powodu Covid życie w Polsce straciło ponad 60 tys. osób. Co czwarty Polak znał kogoś kto umarł lub był hospitalizowany w efekcie zakażenia wirusem. Każda żałoba, każda strata, wymaga czasu na przepracowanie, pogodzenie się i pójście do przodu. Niektóry straty nie były sprawą życia i śmierci, ale podstaw bytowych. Nie wiemy, ile osób pchnęły na skraj ubóstwa. Nie znamy skali poniesionych emocjonalnych kosztów. Ani jak odcisną się piętnem na przyszłym życiu tych, którzy będą w sobie nosili poczucie straty.

Dziś trudno powiedzieć, czy na naszych oczach nie rodzi się też jakieś kolejne stracone pokolenie. Roczniki młodzieży pozbawionej nie tylko edukacji w ławkach szkolnych, interakcji z nauczycielami, ale i bezpośredniego kontaktu z równieśnikami. Pandemia i lockdowny odebrały im część może najważniejszego okresu ich życia – kształtowania się osobowości i postaw. Niedługo matury pierwszego rocznika, który nie przygotowywał się do nich szkołach, lecz zdalnie. Jak po egzaminie dojrzałości odnajdą się w tej umownej dorosłości?

To właśnie ludzie znajdują się w tle statystyk. Liczby, dni odliczane do zmiesienia kolejnego lockdownu kryją ludzkie historie. A o tym w „Plusie Minusie” pisze Aneta Wawrzyńczak, która w tekście „„Zwichrowana nowa normalność” opowiada o pandemicznym świecie ustami trzech osób, które jakże różnie i jak przecież podobnie, odbierają te swoiste pozbawienie wolności.

O ludziach, pandemii, jej politycznych konsekwencjach, ale także o własnych odczuciach wyobcowania rozmawiają w podcaście „Plus Minus” Michał Płociński i Hubert Salik.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA