Marcin Duma: Wyborcy chcą odegrania się na PiS. Mogą to zmienić "rachunki grozy"

Jeśli chodzi o pracę ustawową, gdzie na końcu procesu legislacyjnego mamy prezydenta, dzisiaj parlament pracuje na zwolnionych obrotach - mówił w rozmowie z Zuzanną Dąbrowską szef IBRiS, Marcin Duma.

Publikacja: 08.02.2024 09:25

Duma był pytany czy koalicja rządząca dzięki skoncentrowaniu opinii publicznej na sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zyskuje czas do wykorzystania np. na rozstrzygnięcia co do CPK, ale także co do Trybunału Konstytucyjnego, czy też ten czas jest marnowany.

- Tam gdzie rząd nie potrzebuje specjalnie parlamentu ta praca się odbywa normalnie — odparł.

Marcin Duma: Gdy PiS dochodził do władzy ustaw było w Sejmie więcej

- Jeśli chodzi o pracę ustawową, gdzie na końcu procesu legislacyjnego mamy prezydenta, dzisiaj parlament pracuje na zwolnionych obrotach. Ale to jest początek kadencji, nie jest tak, że rząd jest w stanie w tak krótkim czasie wygenerować projekty ustaw. Projektów poselskich mamy mniej. Ja mam wrażenie, że gdy PiS w 2015 roku dochodził do władzy ten szturm legislacyjny był większy - dodał.

Czytaj więcej

Michał Szułdrzyński: Awantura o Wąsika i Kamińskiego pod Sejmem. Takiego PiS potrzebuje Tusk najbardziej

Szefa IBRiS zapytano następnie czy obecna sytuacja może doprowadzić do rozczarowania się rzeczywistością po wyborach i pogorszenia nastrojów społecznych. 

- Ten moment, w którym rewanż, odgrywanie się na partii rządzącej przez osiem lat, z punktu widzenia wyborców, jest tym, czego oni by sobie życzyli — stwierdził.

Jednocześnie Duma ocenił, że moment ten minie i — jak dodał - może się to stać np. w momencie, gdy rząd zacznie wprowadzać zmiany w „tarczy”, która zablokowała wzrost cen energii. - Może się to okazać bardziej istotne niż śledzenie 100 konkretów PO w 100 dni i sprawdzanie, czy wszystkie miały miejsce — powiedział szef IBRiS dodając, że jeśli w najbliższych miesiącach pojawia się w Polsce „rachunki grozy” za gaz i prąd, to „będzie to istotniejsze dla obywateli niż to czy Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik wejdą do Sejmu”.

Czytaj więcej

PiS myśli o delegalizacji partii rządzących. Możliwy wniosek do TK

Jaka jest strategia PiS-u po przejściu do opozycji?

Duma mówił też o obecnej strategii PiS, po przejściu tej partii do opozycji.

Priorytetem dla PiS jest komunikowanie się z wyborcami, ale nie ze wszystkimi. PiS nie ma po co komunikować się z wyborcami nowej koalicji

Marcin Duma, szef IBRiS

- Dziś PiS, Jarosław Kaczyński walczą o pewną spójność swojego środowiska, o jedność w PiS. A tą osiąga Jarosław Kaczyński przez wciśnięcie pedału gazu i przyspieszenie radykalizacji — odparł.

- Wydaje się, że ta spójność jest pierwszym priorytetem tej strategii. Drugim priorytetem jest komunikowanie się z wyborcami, ale nie ze wszystkimi. PiS nie ma po co komunikować się z wyborcami nowej koalicji, natomiast z całą pewnością chce komunikować się z tymi, którzy na nich głosowali. To jest 7,5 mln osób w październiku 2023 roku. PiS chce jak największą część tych wyborców zmobilizować, zradykalizować, zakładając, że frekwencja w najbliższych wyborach będzie niższa -

Według Dumy jest to obecnie jedyna strategia PiS.

Duma był pytany czy koalicja rządząca dzięki skoncentrowaniu opinii publicznej na sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika zyskuje czas do wykorzystania np. na rozstrzygnięcia co do CPK, ale także co do Trybunału Konstytucyjnego, czy też ten czas jest marnowany.

- Tam gdzie rząd nie potrzebuje specjalnie parlamentu ta praca się odbywa normalnie — odparł.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
„Rzecz w tym”. Wyborcy oczekują rozwoju i rozliczeń. Dlaczego Tusk tłumaczy się z wypuszczenia Romanowskiego
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Polityka
Marcin Romanowski chce pozwać Donalda Tuska. „Sceny jak z gangsterskiego filmu”
Polityka
Politycy PiS o koalicji rządzącej. „Myśleliśmy, że to mafia, a to gang Olsena”
Polityka
Marek Kozubal: Wiatraczek do chłodzenia dla Bosaka, czyli jak wojsko ma walczyć z anarchią
Polityka
Kurski i nie tylko. Europejski problem PiS