Nowa organizacja związkowa nie wymusi utworzenia funduszu socjalnego

Jeżeli najpierw doszło do uzgodnień z przedstawicielem pracowników odnośnie nietworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, a potem w firmie utworzył się związek zawodowy, nie może on żądać utworzenia funduszu.

Publikacja: 19.08.2020 15:30

Nowa organizacja związkowa nie wymusi utworzenia funduszu socjalnego

Foto: Fotorzepa, Andrzej Bogacz

- Firma zatrudniająca 150 pracowników zrezygnowała z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ponieważ w zakładzie pracy nie funkcjonują związki zawodowe, niezbędnych ustaleń dokonała z przedstawicielem pracowników. Niedługo po rezygnacji z zfśs w zakładzie pracy utworzył się związek zawodowy, który zażądał od pracodawcy utworzenia zfśs. Czy takie żądanie jest dla pracodawcy wiążące? – pyta czytelniczka.

Pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku kalendarzowego co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat mają obowiązek tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Oznacza to, że firma powinna utworzyć w tym roku fundusz, jeśli na 1 stycznia 2020 r. zatrudniała co najmniej 50 pełnoetatowych pracowników.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów