- Firma zatrudniająca 150 pracowników zrezygnowała z tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ponieważ w zakładzie pracy nie funkcjonują związki zawodowe, niezbędnych ustaleń dokonała z przedstawicielem pracowników. Niedługo po rezygnacji z zfśs w zakładzie pracy utworzył się związek zawodowy, który zażądał od pracodawcy utworzenia zfśs. Czy takie żądanie jest dla pracodawcy wiążące? – pyta czytelniczka.
Pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku kalendarzowego co najmniej 50 pracowników w przeliczeniu na pełny etat mają obowiązek tworzyć zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Oznacza to, że firma powinna utworzyć w tym roku fundusz, jeśli na 1 stycznia 2020 r. zatrudniała co najmniej 50 pełnoetatowych pracowników.
Czytaj także: Oszczędności w czasie pandemii można szukać w funduszu socjalnym
Możliwa rezygnacjaUstawa przewiduje możliwość zrezygnowania z tworzenia funduszu. Pracodawca może podjąć t...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.