fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Z lokali służb mundurowych nie wyrzucą już na bruk - wyrok Trybunału Konstytucyjnego

Fotorzepa, Rafał Guz
Lokatorka mieszkania policyjnego nie zostanie z rodziną eksmitowana bez zapewnienia lokalu zastępczego. Zawdzięcza to wyrokowi TK.

W środę Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył skargę Katarzyny M. na przepisy o eksmisji z mieszkania policyjnego. Trybunał nie dopatrzył się jednak niekonstytucyjności.

Chodziło o art. 90 ustawy o Policji w związku z art. 95 ust. 3 pkt 3, ust. 4 oraz z art. 97 ust. 5. Na podstawie tych przepisów skarżąca otrzymała nakaz administracyjny opuszczenia mieszkania policyjnego, które zajmowała z mężem i synem. Miała to być eksmisja na bruk, bez wskazania innego dachu nad głową.

W skardze Katarzyna M. zarzuciła też niekonstytucyjność art. 3 ust 2 i 3 ustawy o ochronie praw lokatorów. Przewidują, że tę ustawę stosuje się do mieszkań służbowych pod warunkiem, że przepisy odrębne nie stanowią inaczej i nie naruszają innych ustaw, regulujących ochronę praw lokatorów w sposób dla nich korzystniejszy. Tymczasem w wypadku Katarzyny M. zastosowano dużo mniej korzystne zapisy ustawy o Policji.

Przewiduje ona administracyjny tryb eksmisji, który dopuszcza nawet wyrzucenie na bruk rodziny z dzieckiem. Ustawa o ochronie lokatorów każe zapewnić lokal socjalny.

Zdaniem skarżącej zastosowane prawo naruszyło konstytucyjne zasady chroniące godność człowieka, dobro rodziny i przeciwdziałania bezdomności (art. 30, 71 ust. 1 i 75 ust. 1 konstytucji).

W środę TK uznał, że skarżącej przysługuje ochrona przed eksmisją na bruk z art. 144 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

W sprawie tego uregulowania TK orzekał miesiąc wcześniej. Uznał, że przepis ten w zakresie, w jakim dopuszcza eksmisję na bruk, jest niekonstytucyjny.

Dzięki temu wyrokowi polskie prawo zapewnia minimalny standard ochrony osób zajmujących bez tytułu prawnego mieszkania służbowe. Tym samym zrealizował też postulat ze skargi, tj. zapewnienie ochrony przed eksmisją donikąd. Gwarancja ta obejmuje także skarżącą. Liczy się data publikacji wyroku: 20 października 2017 r. ©?

Sygnatura akt: SK 29/16

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA