fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Spółdzielnia mieszkaniowa może zlicytować własnościowe mieszkanie za niewielki dług

www.sxc.hu
Spółdzielnia mieszkaniowa, mając tylko nakaz zapłaty, może za niewielką zaległość w opłatach zlicytować własnościowe mieszkanie.

Sąd Najwyższy podjął uchwałę niekorzystną dla osób zalegających w opłatach za mieszkanie. Była to odpowiedź na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Łomży.

O tym zaś, czym grozi niepłacenie rachunków, przekonał się mieszkaniec Zambrowa zajmujący lokal własnościowy w jednej ze spółdzielni w tym mieście. Jego dług urósł do 3 tys. zł.

Spółdzielnia mieszkaniowa wystąpiła o nakaz zapłaty. Gdy go dostała, zwróciła się do komornika, by wystawił mieszkanie na licytację. Zadłużony lokator złożył zażalenie na czynności komornika do Sądu Rejonowego w Zambrowie. Ten uchylił te czynności i umorzył postępowanie w części dotyczącej mieszkania.

Zdaniem sądu spółdzielnia mieszkaniowa nie powinna przeprowadzać egzekucji z mieszkania własnościowego, dysponując jedynie nakazem zapłaty opatrzonym klauzulą wykonalności.

Najpierw powinna w sądzie uzyskać w formie orzeczenia zgodę na licytację na podstawie art. 17[10] ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Przepis ten w wypadku egzekucji z mieszkań własnościowych odsyła do art. 16 ustawy o własności lokali. Ten zaś reguluje, że dopiero gdy właściciel lokalu zalega długotrwale z należnymi opłatami, wspólnota mieszkaniowa może w trybie procesu żądać sprzedaży lokalu w drodze licytacji.

Sam więc nakaz zapłaty to zdecydowanie za mało.

Według sądu rejonowego ten przepis ma chronić także spółdzielców. Nie może być bowiem tak, by z powodu każdej drobnej zaległości spółdzielnia na podstawie nakazu zapłaty wystawiała mieszkanie na licytację.

Spółdzielnia z Zambrowa odwołała się do Sądu Okręgowego w Łomży. Ten nabrał wątpliwości prawnych. Postanowił więc zawiesić postępowanie i zadał Sądowi Najwyższemu pytanie, czy mieszkanie można licytować, dopiero gdy ma się zgodę sądu na podstawie ustawy o własności lokali, czy wystarczy tytuł wykonawczy wystawiony na podstawie nakazu zapłaty.

W czwartek SN udzielił odpowiedział na to pytanie prawne.

Wynika z niej, że tego typu egzekucja, do jakiej doszło w tej sprawie, jest dopuszczana. I nie trzeba dysponować orzeczeniem sądowym wyrażającym zgodę na sprzedaż mieszkania, by zlicytować mieszkanie za długi.

Tytuł wykonawczy wystawiony na podstawie nakazu zapłaty jest w zupełności wystarczający.

Sygnatura akt: III CZP 42/15

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA