fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nieruchomości

Użytkowanie wieczyste szansą na uwłaszczenie

Fotorzepa, Adam Burakowski
Dzięki nowym przepisom wielu spółdzielców skorzysta z uwłaszczenia gruntów. Dotychczas nie było to możliwe.

Jest szansa, że uda się wyprostować sytuację prawną tysięcy bloków stojących na gruntach o niejasnym stanie prawnym. W połowie sierpnia wejdą w życie przepisy dzięki którym będzie można ustanawiać nowe prawo użytkowania wieczystego do gruntów mieszkaniowych. Wówczas wejdzie w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami. Dzięki temu wielu spółdzielców będzie mogła się następnie uwłaszczyć.

– To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza dla mieszkańców spółdzielni mieszkaniowych. Problem dotyczy przede wszystkim bloków wybudowanych w czasach PRL-u, kiedy budowano nie dopilnowując formalności – mówi Piotr Pałka, radca prawny w Kancelarii Prawnej Derc,Pałka.

I dodaje.

– Ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów (dalej: ustawa przekształceniowa) zlikwidowała możliwość ustanawiania nowego prawa użytkowania wieczystego, z jednym wyjątkiem. Pozostawiła taką możliwość w wypadku Krajowego Zasobu Nieruchomości. Zamknęła więc możliwość uwłaszczenia się w przyszłości po wyprostowaniu sytuacji prawnej gruntu. - dodaje mec. Pałka.

Tymczasem problem z gruntami jest olbrzymi.

Przykładowo W Spółdzielni Mieszkaniowej " Energetyka'w Warszawie gruntów o niejasnym stanie prawnym jest 45 ha. To m.in. całe osiedla Stegny Północ i Idzikowskiego oraz część osiedla Stegny Południe. Na warszawskim Ursynowie to problem niemal każdej spółdzielni mieszkaniowej.

Zmianę chwalą więc i spółdzielnie, ale ich zdaniem nie do końca rozwiąże ona ich wszystkich problemu.

– Wielu naszych mieszkańców nie może zrozumieć, dlaczego sąsiad z drugiej strony ulicy uwłaszczył się, a oni nie – mówi Piotr Kłodziński, prezes Spółdzielni Energetyka w Warszawie. – To nie nasza wina. Mimo wielu prób nie możemy uregulować stanu prawnego gruntu. Nie wszystko od nas przecież zależy. – tłumaczy Piotr Kłodziński.

Według niego zmiana pomoże, ale nie w każdym wypadku.

– Na wielu terenów ciążą niestety roszczenia z dekretu Bieruta. Przywrócenie możliwości ustanawiania prawa użytkowania wieczystego niewiele pomoże – mówi prezes Kłodziński.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA