Pozwolenie na broń palną można cofnąć prewencyjnie

Samo prowadzenie postępowania karnego może spowodować odebranie broni.

Aktualizacja: 24.07.2018 11:13 Publikacja: 24.07.2018 08:16

Pozwolenie na broń palną można cofnąć prewencyjnie

Foto: Adobe Stock

Policja odebrała i zdeponowała broń wraz z amunicją i pozwoleniem na broń myśliwską.

Nastąpiło to po informacji Prokuratury Rejonowej w Radomiu, że posiadaczowi przedstawiono zarzuty o wyłudzenie, wspólnie z drugim oskarżonym, kredytu z funduszy unijnych.

Czytaj także: Pozwolenie na broń: jakie warunki trzeba spełnić

Wojewódzki komendant policji w Kielcach stwierdził, że w świetle przepisów ustawy o broni i amunicji wystarczającą przesłanką odebrania broni jest sam fakt prowadzenia postępowania karnego o przestępstwa umyślne. Popełnienie przestępstwa umyślnego, chociaż niepotwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, stwarza obawę, że posiadacz broni jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach posiadacz broni stwierdził, iż policja powinna szczegółowo wskazać, dlaczego tak uważa. W żaden sposób tego jednak nie sprecyzowano. Prokuratura rejonowa prowadzi postępowanie przygotowawcze od 2016 r. Skarżący przez cały czas miał dostęp do broni myśliwskiej. Uprawnienia do broni palnej ma od przeszło dziesięciu lat i przez cały ten czas nie stworzył swoim zachowaniem zagrożenia.

KWP odpowiedział na skargę, że broń została odebrana na mocy postanowienia wydanego w postępowaniu administracyjnym w sprawie cofnięcia pozwolenia na posiadanie broni myśliwskiej. Podkreślił, iż od osób posiadających pozwolenie na broń należy wymagać bezwzględnego przestrzegania przepisów prawa ze względu na ścisły związek prawa do broni z porządkiem i bezpieczeństwem publicznym. W razie zarzutów popełnienia przestępstwa umyślnego przez taką osobę policja powinna reagować, wykorzystując uprawnienia do prewencyjnego zabezpieczenia broni.

WSA uznał, że komendant wojewódzki policji prawidłowo przyjął, że skarżący, jako oskarżony o popełnienie przestępstw umyślnych, może być zagrożeniem dla bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo dla wolności i praw innych osób.

Sąd nie może oceniać stopnia realności tego zagrożenia. Zdaniem składu orzekającego jednak każda osoba dopuszczająca się przestępstw umyślnych może być uznana za stwarzającą takie zagrożenie. Przepisy regulujące posiadanie broni powinny być bowiem interpretowane „wysoce restrykcyjnie" – stwierdził WSA, oddalając skargę. Nie ulega wątpliwości, że czyny zarzucane posiadaczowi broni są przestępstwami umyślnymi. Sąd nie mógł także uwzględnić zarzutów skarżącego, że jest on niewinny i nie dopuścił się żadnych przestępstw, gdyż jako sąd administracyjny nie ma takich kompetencji, a przesłanką odebrania broni jest sam fakt prowadzenia postępowania karnego o przestępstwo umyślne.

sygnatura akt: .II SA/Ke 206/18

Policja odebrała i zdeponowała broń wraz z amunicją i pozwoleniem na broń myśliwską.

Nastąpiło to po informacji Prokuratury Rejonowej w Radomiu, że posiadaczowi przedstawiono zarzuty o wyłudzenie, wspólnie z drugim oskarżonym, kredytu z funduszy unijnych.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów