Prawo dyskryminuje rezerwistów - zleceniobiorców

Wezwani na ćwiczenia wojskowe zleceniobiorcy powinni otrzymywać rekompensatę za utracone zarobki, tak samo jak etatowcy – uważa rzecznik praw obywatelskich.

Publikacja: 09.01.2016 07:00

Prawo dyskryminuje rezerwistów - zleceniobiorców

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

Po raz drugi rzecznik Adam Bodnar interweniuje w tej sprawie. 29 września2015 r. zwrócił się do ówczesnego wiceprezesa Rady Ministrów, ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka w sprawie mężczyzny zatrudnionego na umowę zlecenia, któremu odmówiono wypłaty rekompensaty utraconego wynagrodzenia za czas odbywania obowiązkowych ćwiczeń wojskowych. Jako podstawę odmowy powołano przepis art. 119a ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, który rekompensatę przewiduje tylko w przypadku utraty wynagrodzenia ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochodu z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej. Zdaniem RPO przepis w takim brzmieniu może naruszać konstytucyjną zasadę równego traktowania.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt