Coraz częściej w codziennym życiu wykorzystujemy asystentów głosowych, takich jak Google Assistant, Siri (Apple) czy Alexa (Amazon). Twórcy chatbota (robota konwersacyjnego, wykorzystującego sztuczną inteligencję) Vik mieli na celu stworzenie urządzenia, które byłoby wykorzystywane do uzyskiwania informacji medycznych.

Vik nie jest urządzeniem medycznym, podkreślają jego twórcy, Jean-Emmanuel Bibault, onkolog-radioterapeuta i Benjamin Chaix inżynier zajmujący się badaniami. Chatbot został skonstruowany w 2018, jako wirtualny asystent dla kobiet chorujących na raka piersi. Skorzystać można z niego za pośrednictwem Messengera lub aplikacji na smartfonie, dzięki czemu na wszystkie pytania uzyskuje się odpowiedź na piśmie.

Vik udziela odpowiedzi na pytania na temat objawów, metod, korzyści i skutków ubocznych leczenia raka piersi. Informacje wyszukuje w witrynach partnerskich, instytucjach medycznych, firmach farmaceutycznych i sieciach pacjentów. Opiera się na wyłącznie zweryfikowanych danych i międzynarodowych rekomendacjach. Ma także za zadanie przypominanie o harmonogramach przyjmowania leków oraz wizytach lekarskich.

Pierwsze próby przyniosły bardzo satysfakcjonujące rezultaty. Większość chorych jest bardzo zadowolonych z efektów działania chatbota, choć niektóre zwracają uwagę na odhumanizowanie leczenia i wyrażają potrzebę bezpośrednich kontaktów z lekarzem.