Uproszczenie procedur administracyjnych uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w UE to cel nowych przepisów przyjętych przez Sejm na ostatnim posiedzeniu. Ustawa wdraża dyrektywę 2013/55/UE.

Wśród najważniejszych rozwiązań w niej zawartych jest wprowadzenie europejskiej legitymacji zawodowej. Będzie ona dokumentem elektronicznym wydawanym osobie, która zamierza wykonywać zawód regulowany lub świadczyć usługi transgraniczne. Chodzi m.in. o zawody: lekarza, pielęgniarki i farmaceuty.

Przepisy pozwalają także na uznanie zagranicznego stażu pracy wymaganego do objęcia danego stanowiska w Polsce. Możliwe będzie też udzielenie częściowego dostępu do zawodu w Polsce, gdy wymaga on więcej umiejętności w naszym kraju, a cudzoziemiec w ramach tej samej profesji ma kwalifikacje do wykonywania mniejszej liczby czynności.

Aby chronić bezpieczeństwo pacjentów i uczniów, ustawa wprowadza obowiązek wzajemnego informowania się państw np. o lekarzach lub nauczycielach, którzy utracili prawo wykonywania zawodu.

etap legislacyjny: skierowano do Senatu