Dodatek covidowy nie dla wszystkich pracowników medycznych

Po awanturze o pieniądze za pracę przy zwalczaniu Covid minister zdrowia polecił szefowi NFZ by zapłacić medykom. Ale wciąż środki trafiają tylko do wybranych.

Aktualizacja: 03.11.2020 11:02 Publikacja: 02.11.2020 19:34

Lekarz

Lekarz

Foto: Adobe Stock

„Aby przeciąć wszystkie spekulacje, zdecydowałem się nie czekać na wejście w życie ustawy i wydałem już dziś polecenie gwarantujące wypłatę podwójnego wynagrodzenia dla pracowników medycznych walczących z Covid-19. Grupa beneficjentów została poszerzona o ratowników i diagnostów" – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Chodzi o dodatek dla medyków pracujących z pacjentami chorymi na koronawirusa.

„Od 1 listopada 2020 r. dodatkowe wynagrodzenie w związku ze zwalczaniem epidemii Covid-19 otrzymają: personel SOR, izb przyjęć, zespołów ratownictwa medycznego oraz diagności laboratoryjni. Wynagrodzenie zostało podwojone" – czytamy w oficjalnym komunikacie Narodowego Funduszu Zdrowia. Urzędnicy wyjaśniają, że dotychczas dodatek przysługiwał wykonującym zawód medyczny leczącym chorych na covid w szpitalach II i III poziomu sieci covidowej. Teraz dostaną go także medycy z SOR lub izby przyjęć i zespołów ratownictwa medycznego, a także diagności laboratoryjni wykonujący testy na covid w kontrakcie z NFZ.

Czytaj też: MZ: Pracownicy medyczni dostaną podwójne pensje

Medycy alarmują jednak, że dodatki wciąż należą się tylko części pracujących z pacjentami covidowymi:

– To kolejna mistyfikacja i dzielenie środowiska, bo dodatek należy się tylko tym, którzy pracują w szpitalach II i III stopnia sieci covidowej. Tymczasem w tej chwili oddziały covidowe znajdują się w każdym szpitalu w Polsce. W moim szpitalu są dwa oddziały przeznaczone dla pacjentów z covid, ale pracujący na nim lekarze i pielęgniarki dodatku nie dostaną. Podobnie jak technicy elektroradiologii czy salowi, którzy pracują w bezpośrednim kontakcie z pacjentem – mówi dr Renata Florek-Szymańska z Porozumienia Chirurgów Skalpel.

– Wiosną wydano podobne polecenie, ale większość personelu tych pieniędzy nie zobaczyła, bo przyznawano je tylko wówczas, gdy wszyscy pacjenci na oddziale mieli covid. Wystarczyło, że jeden pacjent nie był dodatni, i już nie spełniało się kryteriów. Ale o tym minister zdrowia poinformował później, gdy okazało się, że obiecane dodatki nie są wypłacane. Obawiamy się, że tak może być i tym razem – dodaje Piotr Pisula z Porozumienia Rezydentów.

Z kolei prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja zwraca uwagę, że rozwiązanie wyklucza lekarzy zajmujących się pacjentami niecovidowymi:

– Lekarze ci są tak samo narażeni na zachorowanie – podkreśla prof. Matyja.

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Jakie warunki trzeba spełnić, aby zdać maturę 2025?
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo rodzinne
Resort Bodnara chce dać więcej czasu rozwodnikom. Szykuje zmianę w prawie
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne