fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lekarze i pielęgniarki

Na recepcie nie trzeba już wpisywać identyfikatora oddziału NFZ

AdobeStock
Resort zdrowia eliminuje kolejny obowiązek biurokratyczny. Od lipca 2020 r. wypisujący receptę nie musi już na niej umieszczać identyfikatora oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Identyfikator taki umieszczano w prawym górnym rogu recepty. Teraz, również w związku z projektowaną w ustawie covidowej pionizacją NFZ i podporządkowaniem większości decyzji prezesowi Funduszu, nie trzeba będzie wpisywać numeru właściwego dla poszczególnych oddziałów NFZ (dla Mazowsza było to 07).

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od 1 lipca 2020 r. nie ma obowiązku wpisywać identyfikatora właściwego dla miejsca zamieszkania świadczeniobiorcy na recepcie obejmującej co najmniej jeden refundowany produkt leczniczy, środek specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny. Dotyczy to zarówno recept w postaci papierowej, jak i elektronicznej.

Zmiana wynika z uchyleniem od 1 lipca art. 96a ust. 8 pkt. 2 ustawy z 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne na mocy art. 4 pkt. 2 lit. i ustawy z 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e-zdrowia.

Resort podkreśla, że art. 96a Prawa farmaceutycznego określający zakres danych, jakie muszą znaleźć się na recepcie, pełni role wiodącej regulacji systemowo determinującej zakres danych, które mają być przetwarzane przez podmioty uczestniczące w procesie wystawiania i realizacji recept. Dlatego pozostałe zasady dotyczące wystawiania i realizacji recept powinny być interpretowane w sposób spójny z tą regulacją.

Dlatego zniesienie obowiązku umieszczania na recepcie identyfikatora oddziału wojewódzkiego NFZ powoduje, że nie będzie trzeba odnotowywać tej informacji również na dokumentach związanych z realizacją recepty, a więc np. w Dokumencie Realizacji Recepty (DDR). Nie musi ona być także przekazywana oddziałom wojewódzkim NDZ wśród danych o obrocie lekami wynikających ze zrealizowanych recept. Resort zaznacza jednocześnie, że wpisanie na recepcie takie identyfikatora nie będzie oznaczał, że jest ona nieważna i nie powinien skutkować odmową zrealizowania takiej recepty.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA