fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

W kosmosie udało się stworzyć cement

Kosmonauta Alexander Gerst podczas prac nad eksperymentem dotyczącym krzepnięcia cementu w warunkach mikrograwitacji
NASA
Na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej udało się wytworzyć cement. Eksperyment może stworzyć podwaliny pod budowę baz na Księżycu czy Marsie.

Przeprowadzone na orbicie badanie było poświęcone krzepnięciu cementu w warunkach mikrograwitacji. Kosmonauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) zmieszali tradycyjnie wykorzystywany do produkcji cementu krzemian trójwapniowy oraz wodorotlenek wapnia z wodą, po czym odstawili mieszankę w szczelnie zamkniętych pojemnikach na 42 dni do stwardnienia. Po przewiezieniu na Ziemię, próbki kosmicznego cementu zostały przebadane i porównane z tymi stworzonymi na naszej planecie.

Podczas hydratacji cementu, powstaje struktura krystaliczna. W przypadku cementu uzyskanego na pokładzie ISS była ona nieco inna niż tradycyjnie. Kosmiczny cement był bardziej porowaty (prawdopodobnie słabszy), lecz jednocześnie bardziej jednorodny, co tłumaczone jest brakiem osiadania w warunkach mikrograwitacji. Cement bardziej jednorodny prawdopodobnie byłby bardziej wytrzymały. Po dokładnym zbadaniu mikrostruktury próbek, cement z ISS zostanie laboratoryjnie zniszczony i wtedy okaże się, czy jest bardziej wytrzymały.

Wytwarzany w kosmosie cement mógłby być wykorzystywany do produkcji betonu, z którego mogłyby powstać bazy na Księżycu lub Marsie. Być może możliwe byłoby wykorzystanie w tym celu miejscowych skał, np. pyłu księżycowego (regolitu), co znacznie zmniejszyłoby koszty operacji.

- Na misjach na Księżycu i Marsie ludzie będą potrzebowali ochrony przez ekstremalnymi temperaturami oraz promieniowaniem. By to osiągnąć, niezbędne jest wybudowanie infrastruktury w tych pozaziemskich środowiskach - powiedziała cytowana w komunikacie NASA Aleksandra Radlinska, główna badaczka pracująca nad projektem, specjalistka inżynierii lądowej z Uniwersytetu Stanu Pensylwania.

- Jeden z pomysłów to budowanie w kosmosie z wykorzystaniem materiałów przypominających beton. Beton jest bardzo wytrzymały i zapewnia lepszą ochronę niż wiele innych materiałów - dodała.

Naukowcy planują teraz zbadanie innych spoiw oraz przeprowadzenie testów w różnych warunkach grawitacyjnych. Nierozstrzygnięte jak dotąd pozostaje pytanie, czy sposób przeprowadzenia eksperymentu, czyli umieszczenie próbek w szczelnych pojemnikach, nie wpłynęło na wynik badania poświęconego cementowi.

Źródło: astronomy.com
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA