Księżyc będzie miał własną strefę czasową? Biały Dom nakazał ustalenie standardu

Biały Dom polecił NASA ustanowienie jednolitego standardu czasu dla Księżyca i innych ciał niebieskich. Stany Zjednoczone chcą ustanowienia międzynarodowych norm w przestrzeni kosmicznej ze względu na coraz szybszy wyścig „księżycowy”.

Publikacja: 03.04.2024 09:40

Księżyc

Księżyc

Foto: stock.adobe.com

Szef Biura ds. Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu (OSTP) poinstruował agencję kosmiczną, aby współpracowała z innymi instytucjami rządu USA w celu opracowania do końca 2026 r. projektu zwanego skoordynowanym czasem księżycowym (LTC).

Jak wynika z notatki, do której dotarł Reuters, siły grawitacyjne i inne czynniki na Księżycu oraz innych ciałach niebieskich wpływają na sposób, w jaki upływa czas w porównaniu z tym, jak jest on postrzegany na Ziemi. LTC zapewniłby między innymi punkt odniesienia w zakresie pomiaru czasu dla księżycowych statków kosmicznych i satelitów, które w swoich misjach wymagają niezwykłej precyzji.

Zegar, który mamy na Ziemi, poruszałby się z inną prędkością na Księżycu

Kevin Coggins, szef komunikacji kosmicznej i nawigacji w NASA

– Zegar, który mamy na Ziemi, poruszałby się z inną prędkością na Księżycu – tłumaczy Kevin Coggins, szef komunikacji kosmicznej i nawigacji w NASA.

W notatce szefa OSTP Arati Prabhakara stwierdzono, że w przypadku człowieka przebywającego na Księżycu zegar ziemski traciłby średnio 58,7 mikrosekund w porównaniu do ziemskiego dnia i charakteryzował się innymi okresowymi wahaniami, które jeszcze bardziej odróżniałyby czas księżycowy od ziemskiego.

Naukowa baza księżycowa przed misją na Marsa

W ramach programu Artemis NASA zamierza w najbliższych latach wysłać astronautów na Księżyc i stworzyć tam naukową bazę księżycową, która mogłaby pomóc w przygotowaniu gruntu pod przyszłe misje na Marsa. W akcję zaangażowane są dziesiątki firm, statków kosmicznych i krajów.

Urzędnik OSTP zastrzega, że bez ujednoliconego standardu czasu księżycowego wyzwaniem byłoby zapewnienie bezpieczeństwa transferów danych między statkami kosmicznymi oraz synchronizacji komunikacji między Ziemią, satelitami Księżyca, bazami i astronautami.

– Rozbieżności w czasie mogą również prowadzić do błędów w mapowaniu i lokalizacji pozycji na Księżycu lub na jego orbicie – stwierdza.

Bez ujednoliconego standardu czasu księżycowego wyzwaniem byłoby zapewnienie bezpieczeństwa transferów danych między statkami kosmicznymi oraz synchronizacji komunikacji między Ziemią, satelitami Księżyca, bazami i astronautami

Na Ziemi większość zegarów i stref czasowych opiera się na uniwersalnym czasie koordynowanym, w skrócie UTC. Ten uznany na całym świecie standard odnosi się do rozległej globalnej sieci zegarów atomowych umieszczonych w różnych miejscach na całym świecie. Mierzą zmiany stanu atomów i generują średnią, która ostatecznie składa się na dokładny czas. Według urzędnika OSTP konieczne może stać się rozmieszczenie zegarów atomowych na powierzchni Księżyca.

Arati Prabhakara stwierdził również, że w miarę rozszerzania się działalności handlowej na Księżycu ujednolicony standard czasowy będzie niezbędny do koordynacji operacji, zapewnienia wiarygodności transakcji i zarządzania logistyką handlu księżycowego.

Człowiek znów wyląduje na Księżycu

W styczniu NASA poinformowała, że na wrzesień 2026 r. zaplanowała pierwsze lądowanie astronautów na Księżycu od zakończenia programu Apollo w latach 70. XX wieku.

Kraje obserwują potencjalne zasoby minerałów na Księżycu, a bazy księżycowe mogą pomóc w wspieraniu przyszłych misji załogowych na Marsa i w inne miejsca. Chiny oświadczyły w zeszłym roku, że zamierzają wysłać swoich przedstawicieli na Księżyc do 2030 r. Japonia w styczniu stała się piątym krajem, który umieścił statek kosmiczny na Księżycu. W zeszłym roku Indie stały się pierwszym krajem, którego statek kosmiczny wylądował w pobliżu niezbadanego południowego bieguna Księżyca i ogłosiły plany wysłania astronauty na Księżyc do 2040 roku.

Czytaj więcej

Koniec z łazikami w kosmosie. Rewolucyjne polskie urządzenie będzie... skakać

„Przywództwo USA w określeniu odpowiedniego standardu – takiego, który zapewni dokładność i odporność wymaganą do działania w wymagającym środowisku księżycowym – przyniesie korzyści wszystkim krajom podróżującym w przestrzeń kosmiczną” – stwierdzono w notatce OSTP.

Zdefiniowanie sposobu wdrożenia skoordynowanego czasu księżycowego będzie wymagało porozumień międzynarodowych, jak stwierdzono w notatce, za pośrednictwem „istniejących organów normalizacyjnych” i wśród 36 narodów, które podpisały pakt zwany Porozumieniami Artemidy, obejmujący sposób działania krajów w kosmosie i na Księżycu. Chiny i Rosja, dwaj główni rywale USA w przestrzeni kosmicznej, nie podpisały Porozumień Artemis.

Kosmos
Odszedł Peter Higgs, odkrywca boskiej cząstki
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kosmos
Badania neutrin pomogą rozwiązać zagadkę powstania wszechświata
Kosmos
Astronomowie odkryli tajemnice galaktyki z początku istnienia wszechświata
Kosmos
Astronomowie odkryli najjaśniejszy obiekt we Wszechświecie
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Kosmos
Nowe odkrycie astronomów. Ważne pod kątem szukania życia poza Ziemią