fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Australia: Ksiądz zdradził tajemnicę spowiedzi. Ekskomunika

Papież Franciszek ekskomunikował ks. Ezinwanne Igbo za naruszenie tajemnicy spowiedzi
AFP
Australijski ksiądz Ezinwanne Igbo został ekskomunikowany przez papieża Franciszka po dwuletnim śledztwie. W 2016 roku zarzucono mu, że złamał tajemnicę spowiedzi.

Pochodzącemu z Nigerii ks. Igbo postawiono wiele zarzutów po jego pobycie w parafii Stella Maris w Maroochydore w stanie Queensland, którego stolicą jest Brisbane.

Mark Coleridge, arcybiskup Brisbane, wydał oświadczenie, w którym poinformował, że ks. Igbo został oskarżony o popełnienie przestępstwa kanonicznego (kościelnego), jednak nie było to przestępstwo cywilne.

"W 2016 roku archidiecezja otrzymała wiele skarg dotyczących ks. Ezinwanne Igbo. W jednej z tych skarg postawiono zarzut rzekomego popełnienia przestępstwa kanonicznego, które doprowadziło do automatycznej ekskomuniki. To nie było przestępstwo w świetle prawa cywilnego (świeckiego). Śledztwo zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską i zostało przeprowadzone przez doświadczonych prawników kanonicznych. Proces jednoznacznie potwierdził zarzuty" - czytamy w oświadczeniu.

"Arcybiskup następnie przekazał wyrok do Watykanu, który zażądał, by ekskomunika została upubliczniona" - dodano. Ks. Igbo nie może odprawiać Mszy św., nie może udzielać sakramentu ani sprawować żadnych innych posług w Kościele.

Ekskomunikowany ksiądz zapowiedział odwołanie od decyzji.

Źródło: rp.pl/ chronicle.ng
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA