Andrzej Duda: Tusk zlikwidował stacje sanepidu. Potem przyszedł koronawirus

- Okazywało, że nie jesteśmy w stanie w dostatecznej ilości robić testów, bo nie ma laboratoriów - mówił w Płońsku prezydent Andrzej Duda.

Publikacja: 16.06.2020 17:19

Andrzej Duda: Tusk zlikwidował stacje sanepidu. Potem przyszedł koronawirus

Foto: Twitter/AndrzejDuda2020

Podczas spotkania z mieszkańcami Płońska prezydent Andrzej Duda pytał wyborców, co ludziom dała "Polska Donalda Tuska i Rafała Trzaskowskiego, (Władysława) Kosiniaka-Kamysza".

Duda wymieniał m.in. podwyższenie wieku emerytalnego i VAT.

- Ludzie w naszym kraju są logicznie myślący, ludzie w naszym kraju są mądrzy. Wystarczy że porównają sobie ostatnie pięć lat i poprzednie osiem - mówił prezydent. 

Zdaniem Dudy, decyzje podjęte przez rząd PO-PSL wpłynęły na sytuację kraju w czasie trwającej epidemii koronawirusa. – Za czasów rządów Donalda Tuska, w których uczestniczyli panowie kandydaci na prezydenta, chociażby Rafał Trzaskowski czy Władysław Kosiniak-Kamysz, zlikwidowano 32 stacje sanepidu, a potem przyszedł koronawirus i się okazywało, że nie jesteśmy w stanie w dostatecznej ilości robić testów, bo nie ma laboratoriów - powiedział.

O likwidację laboratoriów sanepidu w latach 2010-2015 pytany był na początku maja w RMF FM były lider PO Grzegorz Schetyna. Z danych wynika, że tamtych latach zlikwidowano 32 punkty, czyli mniej więcej 25 proc. wszystkich funkcjonujących w kraju.

- Tak, ale to nie zmienia faktu, że mówimy o testach i one są niezbędne, żeby znać prawdę i skutecznie walczyć z pandemią. Mówiliśmy o tym od początku, że trzeba też uruchomić stacje diagnostyczne, laboratoria prywatne - komentował Schetyna.

- Myśmy umożliwili funkcjonowanie prywatnych gabinetów. Ale dzisiaj taka sytuacja – ograniczona liczba testów – wynika z tego, że przez tygodnie nie było zgody rządu, żeby korzystać z prywatnych laboratoriów i to jest główny powód - dodał były szef PO.

We wtorek liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem przekroczyła 30 tysięcy. Od początku epidemii przebadano ponad 1,2 mln próbek.

Najwięcej testów przeprowadzono w województwach mazowieckim (306 tys.), wielkopolskim (131 tys.) i śląskim (118 tys.), najmniej - w opolskim (9 tys.), lubuskim (15 tys.) i podkarpackim (22 tys.). Po uwzględnieniu liczby mieszkańców, najwięcej próbek przebadano w woj. świętokrzyskim, najmniej - w opolskim.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 797
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 796
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 793
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 792
Świat
Akcja ratunkowa na wybrzeżu Australii. 160 grindwali wyrzuconych na brzeg
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO