Układ na zgromadzeniu wierzycieli zamiast upadłości konsumenckiej

Dotychczas procedura zawierania układu niewypłacalnego dłużnika z wierzycielami kojarzona była głównie z prawem restrukturyzacyjnym, które to nie obejmowało swoim zakresem konsumentów. W dniu 24 marca 2020 r. do ustawy Prawo upadłościowe zostanie dodany tytuł VI, który będzie regulował postępowanie o zawarcie układu na zgromadzeniu wierzycieli przez osobę fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Aktualizacja: 03.02.2020 13:25 Publikacja: 03.02.2020 13:02

Układ na zgromadzeniu wierzycieli zamiast upadłości konsumenckiej

Foto: 123RF

Można przypuszczać, że celem wprowadzenia takiego rozwiązania do nowego prawa upadłościowego jest w dużej mierze odciążenie sądów, ponieważ postępowania o zatwierdzenie układu przez konsumenta będą się odbywać poza nimi. Tego typu procedura może być prowadzona na wniosek samego dłużnika, a w określonych przypadkach sąd może skierować dłużnika do postępowania o zawarcie układu, mimo że ten wnioskował o ogłoszenie upadłości. Prowadzenie tego typu postępowania będzie zasadne w oparciu o odpowiednie możliwości zarobkowe dłużnika i jego sytuację zawodową. Złożenie przez dłużnika wniosku o zatwierdzenie układu będzie się również wiązało z koniecznością uregulowania zaliczki na wydatki w wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w trzecim kwartale roku poprzedniego ogłoszonego przez Prezesa GUS.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Praca, Emerytury i renty
Rząd samodzielnie ustali wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2026 roku
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Praca, Emerytury i renty
Będzie więcej dni wolnych na opiekę nad dzieckiem? Minister odpowiada
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama