fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt USA-Iran

Iran wzywa Bidena do powrotu do porozumienia nuklearnego

AFP
Minister spraw zagranicznych Iranu wezwał Waszyngton do szybkiego działania w celu powrotu do porozumienia nuklearnego z 2015 roku. Podkreślił, że ustawa przyjęta przez parlament zmusza rząd do zaostrzenia stanowiska w sprawie broni jądrowej, jeśli sankcje USA nie zostaną złagodzone do 21 lutego.

Szef irańskiego resortu spraw zagranicznych Javad Zarif uważa, że po czerwcowych wyborach w jego kraju nowy prezydent może utrudnić rozmowy w sprawie porozumienia.

- Czas ucieka Amerykanom, zarówno z powodu ustawy parlamentarnej, jak i atmosfery wyborczej, która nastąpi po irańskim Nowym Roku - powiedział.

Irański parlament uchwalił w grudniu ustawę, która wyznaczyła dwumiesięczny termin na złagodzenie sankcji.

Administracja prezydenta Joe Bidena analizuje sposoby przywrócenia układu nuklearnego, który Iran podpisał ze światowymi mocarstwami, ale został porzucony w 2018 roku przez byłego prezydenta Donalda Trumpa. W odpowiedzi Teheran zaczął ponownie wzbogacać uran. W ubiegłym roku osiągnął poziom sprzed porozumienia.

Biden zapowiedział, że USA mogą wrócić do porozumienia, jeśli Iran zacznie ponownie przestrzegać paktu. W odpowiedzi Teheran oczekuje najpierw złagodzenia sankcji.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken omówił w piątek kwestię Iranu podczas wirtualnego spotkania z przedstawicielami Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.

- Im bardziej Ameryka będzie zwlekać, tym więcej straci ... pojawi się wrażenie, że administracja pana Bidena nie chce pozbyć się nieudanego dziedzictwa Trumpa - ocenił Zarif.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA