fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przywrócenie do pracy nieprawomocnym wyrokiem - nowy stosunek pacy czy ciągłość zatrudnienia

Adobe Stock
Nie ma jasności, czy przywrócenie do pracy oznacza nowy stosunek pracy, czy ciągłość zatrudnienia. Ten dylemat przybrał na sile, odkąd sąd może zdecydować o „przywróceniu tymczasowym".

W pierwotnej, polsko-ludowej wersji kodeksu pracy, przywrócenie do pracy było jedynym sposobem uwzględnienia roszczenia pracownika w związku z niezasadnym rozwiązaniem umowy o pracę. Do 1989 r. sąd (czy też komisja odwoławcza do spraw pracy) nie miał możliwości wydania innego orzeczenia, w tym w szczególności nie mógł zasądzić na rzecz pracownika odszkodowania. Dzisiaj takie rozwiązanie wydaje się wręcz nieprawdopodobne. Z różnych przyczyn w sporach o niezasadne rozwiązanie umowy odszkodowanie stało się

raczej standardem. Wydaje się to w miarę oczywistym następstwem zasadniczej idei rynku pracy, zgodnie z którą pracodawca ma prawo doboru personelu zgodnie ze swoją wolą i swoimi potrzebami.

Pojęcie „niezasadności" rozwiązania umowy o pracę, które uruchamia roszczenia pracownika, jest jednym z najbardziej opisanych i najbardziej niejednoznacznych pojęć systemu prawa pracy. Nie będziemy go tu jednak omawiać.

Czytaj także:

Nieprawomocny wyrok...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA