Przepisy antykorupcyjne we Francji - compliance we Francji

Od czerwca br. we Francji obowiązuje nowa ustawa o transparentności, walce z korupcją i modernizacji gospodarki (tzw. Sapin II). Umożliwi ona stworzenie Francuskiej Agencji Antykorupcyjnej upoważnionej do kontrolowania i nakładania kar oraz ochronę tzw. sygnalistów. Ustawa ma nie tylko zapobiegać korupcji, ale karać jej przypadki szybciej i ostrzej niż dotychczas.

Aktualizacja: 10.07.2017 13:07 Publikacja: 10.07.2017 12:49

Sławomir Chmielewski

Sławomir Chmielewski

Foto: materiały prasowe

Przepisy zakładają również jej eksterytorialność, co daje możliwość karania nie tylko firm działających na terytorium Francji, ale też poza jej granicami.

W praktyce oznacza, że rygorom francuskiej ustawy polegają też polskie firmy będące częścią francuskich grup kapitałowych.

Wśród obowiązków związanych z walką z korupcją francuska ustawa nakłada na firmy wymóg wdrożenia programu zgodności (Compliance Program), obejmującego kodeks postępowania, definiujący różne typy zachowań, których należy unikać. Kodeks ma być zintegrowany z regulacjami wewnętrznymi firm. Powinien w nich funkcjonować także wewnętrzny mechanizm anonimowego zgłaszania nieprawidłowości, a firmy powinny chronić sygnalistów przed negatywnymi konsekwencjami ich aktywności. Kolejnym wymogiem jest opracowanie map ryzyk korupcji uwzględniających specyfikę danej branży i rejonu geograficznego.

Ustawa nakłada również obowiązek staranności przy ocenie sytuacji klientów, dostawców i pośredników, z którymi firmy współpracują. Na podstawie nowych przepisów nie wystarczy już weryfikacja kontrahentów pod kątem ich kondycji finansowej. Dodatkowo należy weryfikować m.in. to czy w ewentualną współpracę są zaangażowane osoby zajmujące eksponowane stanowiska publicznie (tzw. politically exposed person). Konieczna też jest weryfikacja czy kontrahent nie był zaangażowany w zdarzenia korupcyjne oraz czy posiada wewnętrzne procedury zapobiegania korupcji. Zmiany dotyczą również rachunkowości, wprowadzając procedury zapobiegając wykorzystaniu ksiąg i rachunków bankowych do ukrycia korupcji lub płatnej protekcji. Jednocześnie przedsiębiorstwa zostały zobowiązane do prowadzenia szkoleń dla kierowników i pracowników szczególnie narażonych na korupcję oraz wprowadzenia kar dyscyplinarnych za naruszenie procedur antykorupcyjnych.

Warto podkreślić, że ustawa Sapin II rozszerzyła zakres stosowania prawa francuskiego na przestępstwa korupcji i płatnej protekcji popełnione za granicą, nawet, jeżeli przestępstwa te nie są karane przez prawo danego kraju. Ustawa przewiduje także sankcje w przypadku nieprzestrzegania środków zapobiegawczych - w przypadku firm kara może wynosić nawet do 30% rocznego obrotu.

Z punktu widzenia polskiego biznesu istotny jest fakt, że polskie spółki będące częścią francuskich grup kapitałowych muszą stosować się do przepisów francuskiej ustawy. Dla części podmiotów to nowość, jednak na bardzo konkurencyjnym rynku, nie trzeba traktować ich, jako obowiązku, ale wykorzystać, jako możliwość wyróżnienia się na tle konkurencji stosowaniem wysokich standardów prowadzenia działalności i utrzymywania relacji biznesowych. Kierując się tymi zasadami i priorytetami już ponad 4 lata temu wdrożyliśmy w Orange Polska Program Compliance. Od tamtego czasu stale rozwijamy jego elementy, dlatego regulacje przewidziane we francuskiej ustawie nie są dla nas zaskoczeniem. Już je stosujemy i wiemy, że nasze standardy są cenione przez partnerów biznesowych, również tych, którzy nie podlegają bezpośrednio jurysdykcji tej francuskiej ustawy.

Autor jest Dyrektorem Biura Zarządzania Zgodnością Orange Polska Radca prawny. Ekspert w dziedzinie Compliance.

Przepisy zakładają również jej eksterytorialność, co daje możliwość karania nie tylko firm działających na terytorium Francji, ale też poza jej granicami.

W praktyce oznacza, że rygorom francuskiej ustawy polegają też polskie firmy będące częścią francuskich grup kapitałowych.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów