Praca w święto: Czy w Boże Ciało można pracować przy transporcie mleka?

W Boże Ciało dowozem żywności i innych towarów dla gastronomii i hoteli oraz ich rozładowaniem mogą się zająć zatrudnieni na etacie. Dla tych placówek dozwolona jest praca w świąteczny dzień.

Aktualizacja: 02.06.2015 08:12 Publikacja: 02.06.2015 05:50

Praca w święto: Czy w Boże Ciało można pracować przy transporcie mleka?

Foto: 123RF

Czy etatowy kierowca może przewozić dużym, dostawczym samochodem artykuły spożywcze do sklepu w najbliższy czwartek, tj. w święto Bożego Ciała? Czy magazynierzy będą mogli rozładować produkty i poustawiać je w hali? – pyta czytelnik.

Z punktu widzenia prawa pracy taka aktywność nie jest zakazana. Art. 151

10

k.p. wskazuje, jaka praca jest dozwolona w świąteczny, ustawowo wolny od pracy dzień. Wykonywanie zadań w takie dni dopuszczalne jest w ruchu ciągłym, w pracy zmianowej, przy niezbędnych remontach, w transporcie i komunikacji, w zakładowych strażach pożarnych i w zakładowych służbach ratowniczych, przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób, w rolnictwie i hodowli, przy pracach koniecznych ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności oraz w systemie pracy weekendowej.

To oznacza, że zlecając zawodowemu kierowcy kurs w święto, pracodawca nie złamie prawa.

Bezruch na drogach

Trzeba jednak jeszcze pamiętać o innej przeszkodzie. Chodzi o świąteczne, okresowe ograniczenie oraz zakaz ruchu pojazdów po drogach o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) przekraczającej 12 ton. Wynika ono z rozporządzenia ministra transportu z 31 lipca 2007 r. w sprawie okresowych ograniczeń oraz zakazu ruchu niektórych rodzajów pojazdów na drogach (tekst jedn. DzU z 2013 r., poz. 839). Zgodnie z nim w Boże Ciało (czwartek, 4 czerwca) od 8 do 22 na drogach całego kraju nie będą mogły jeździć ciężarówki. A dniu poprzedzającym święto, od 18 do 22, obowiązywać będzie ograniczenie ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton, z wyłączeniem autobusów. Jednak nie wszystkie samochody ciężarowe o dmc powyżej 12 ton objęte są tym ograniczeniem. Restrykcje nie dotyczą kierowców przewożących artykuły szybko psujące się i środki spożywcze, określone w załączniku do rozporządzenia, jeśli stanowią one znaczną część ładunku lub znaczną część dostępnej przestrzeni ładunkowej.

Jaka umowa

Z kolei o tym, czy dozwolona będzie praca magazynierów, przesądzi podstawa ich zatrudnienia. Boże Ciało to dzień, w którym jest zakaz pracy w placówkach handlowych. Ustanawia go art. 151

9a

k.p. Jednak nie obejmuje on tylko osób zatrudnionych w wielkopowierzchniowych supermarketach. Także w małych, rodzinnych sklepikach sprzedawać czy rozkładać towary na półkach może w tym dniu tylko właściciel. Etatowy pracownik ma mieć wtedy wolne. Nawet ten pracujący w systemie pracy weekendowej nie może pracować za ladą. Co prawda dla zatrudnionych w tym trybie normalnymi dniówkami roboczymi są piątki, soboty, niedziele i właśnie święta, ale i ich obowiązuje zakaz pracy w handlu w święto.

To oznacza, że przywiezione produkty będą mogły rozładować tylko osoby zaangażowane do tej czynności na umowach cywilnoprawnych. Ale w ten sposób nie dorobią pracownicy, gdyż świadczona przez nich praca na podstawie zlecenia czy dzieła stanowiłaby obejście przepisów prawa pracy.

Trzeba przy tym pamiętać, że zakaz nie kończy się w czwartek o północy. Świąteczna doba – w myśl art. 151

9

§ 2 k.p. – trwa od 6 rano 4 czerwca do 6 rano 5 czerwca, chyba że w firmowym regulaminie pracy lub układzie zbiorowym ustalono inne godziny wyznaczające dobę pracowniczą.

Gdyby żywność dostarczana była nie do sklepu, ale np. do restauracji czy hotelu, takie problemy w ogóle by nie występowały. A to dlatego, że zarówno w gastronomii, jak i w przedsiębiorstwach hotelarskich dozwolona jest praca w świąteczny dzień.

>Kara może być

Za wykroczenie przeciwko prawom etatowca pracodawcy grozi grzywna od 1 tys. do 30 tys. zł. Mandat może być dotkliwy, gdy przy okazji wyjdą na jaw inne uchybienia dotyczące np. rozliczania czasu pracy, udzielania urlopów, wypłaty wynagrodzeń (głównie dodatków za godziny nadliczbowe), przestrzegania zasad BHP czy treści wystawionych świadectw pracy.

Czy etatowy kierowca może przewozić dużym, dostawczym samochodem artykuły spożywcze do sklepu w najbliższy czwartek, tj. w święto Bożego Ciała? Czy magazynierzy będą mogli rozładować produkty i poustawiać je w hali? – pyta czytelnik.

Z punktu widzenia prawa pracy taka aktywność nie jest zakazana. Art. 151

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Droga konieczna dla wygody sąsiada? Ważny wyrok SN ws. służebności
Sądy i trybunały
Emilia Szmydt: Czuję się trochę sparaliżowana i przerażona
Zawody prawnicze
Szef palestry pisze do Bodnara o poważnym problemie dla adwokatów i obywateli
Sądy i trybunały
Jest opinia Komisji Weneckiej ws. jednego z kluczowych projektów resortu Bodnara
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć AI w telewizorze
Sądy i trybunały
Sędzia Michał Laskowski: Tomasz Szmydt minął się z powołaniem