fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Będzie można zobaczyć sutannę Popiełuszki

Muzem ks. Popiełuszki
Sutanna, w której zginął ks. Jerzy Popiełuszko ma zostać udostępniona wiernym. Trwa zbiórka na gablotę, w której będzie eksponowana.

Sutanna, którą w dniu śmierci miał na sobie ksiądz Jerzy Popiełuszko, koloratka, koszula i inne przedmioty poddane zostały konserwacji. Na 35. rocznicę śmierci duchownego zostaną one umieszczone w specjalnych gablotach, aby mogły być udostępniane wiernym.

Noszą one ślady wydarzeń z 19 października 1984 roku, kiedy funkcjonariusze SB uprowadzili, a następnie zamordowali kapelana Solidarności. Tkaniny wciąż są poszarpane, pobrudzone, ze śladami błota.

Przedmioty te po zakończeniu śledztwa i procesu toruńskiego zostały ostatecznie przekazane Archidiecezji Warszawskiej i dziś znajdują się w Sanktuarium Błogosławionego Księdza Jerzego Popiełuszki mieszczącym się w Parafii Świętego Stanisława Kostki w Warszawie.

Ich konserwacja została dokonana tak, żeby zachować wszelkie ślady dramatu. Działanie to przeprowadziła konserwatorka Joanna Sielska, współpracująca z Muzeum Auschwitz i z Muzeum Powstania Warszawskiego.

Założenie jest takie, że przedmioty te zostaną umieszczone w specjalistycznej gablocie, aby nie uległy one uszkodzeniu. Koszt ich wykonania to 60 tys. zł.

Paweł Kęska z działającego w Sanktuarium Muzeum księdza Jerzego Popiełuszki zwraca się z prośbą do zwykłych ludzi o wsparcie finansowe zakupu takiej gabloty.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA