Siedziba Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach mieści się w domu, w którym przez 19 lat mieszkał Czesław J. Wydrzycki, bardziej znany jako Czesław Niemen.

Instytut POLONIKA sfinansował remont dachu, który był pokryty eternitem, a przed laty gontem. W ramach przeprowadzonych prac zostało zdemontowane stare pokrycie dachowe z eternitu i zniszczonego gontu. Wymieniono deskowania szczytów i wzmocniono więźbę dachową oraz zrekonstruowano pierwotne pokrycie dachu z drewnianego gontu, czyli dranki. Koszt prac wyniósł ponad 26 tys. euro.

Czesław Niemen (1939-2004), którego prawdziwe nazwisko brzmi Wydrzycki, urodził się w Starych Wasiliszkach, które po II wojnie światowej znalazły się na terytorium ZSRR. Kiedy miał 19 lat, rodzina repatriowała się do Polski. Zadebiutował w klubach studenckich Wybrzeża na przełomie lat 50. i 60. Był solistą zespołu Niebiesko-Czarni, aż do założenia w 1967 roku własnej grupy „Akwarele".

Była autorem niezwykle popularnych do dzisiaj przebojów m.in. "Dziwny jest ten świat", "Wspomnienie", "Pod Papugami", "Sen o Warszawie", „Czy mnie jeszcze pamiętasz".

Gdy przestał pisać przeboje, zajął się muzyką filmową i teatralną. Był związany z warszawskim Teatrem Narodowym, stworzył oprawę muzyczną do wielu spektakli m.in. "Dziadów", "Cyda", "Burzy". Chochołowi z "Wesela" Wajdy użyczył głosu. Jako pierwszy zaczął śpiewać poezję Cypriana Kamila Norwida. Od 1979 roku, kiedy rozwiązał swój ostatni zespół "Niemen Aerolit", pracował sam, eksperymentując z dźwiękami przy pomocy komputera. Pisał wiersze i malował.