fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Historia

Zygmunt Stępiński na dyrektora POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich, Wojciech Kryński
Prezydent Warszawy oraz Przewodniczący Zarządu Stowarzyszenia ŻIH w Polsce proponują, aby dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN został Zygmunt Stępiński. Wicepremier Gliński zgodził się na tę kandydaturę.

Przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny, Piotr Wiślicki oraz prezydent miasta Warszawy Rafał Trzaskowski reprezentujący dwóch z trzech założycieli Muzeum POLIN, uważają, że wicepremier Piotr Gliński powinien zaakceptować kandydaturę Zygmunta Stępińskiego na szefa placówki.

Od kilku miesięcy w sprawie obsady stanowiska tego jednego z największych i najbardziej popularnych polskich muzeów trwa impas. Pomimo, że konkurs wygrał prof. Dariusz Stola, wicepremier nie powołał go na stanowisko. Gliński publicznie nie uzasadnił dlaczego zdecydował się na taki krok.

W czwartek środowiska żydowskie zaapelowały Glińskiego o  powołanie Zygmunta Stępińskiego na szefa placówki. W piątek podobne stanowisko wydali przedstawiciele dwóch instytucji - założycieli Muzeum Żydów Polskich POLIN.

W przesłanym do "Rzeczpospolitej" stanowisku Piotr Wiślicki oraz Rafał Trzaskowski wyrażają nadzieję, że wicepremier zgodzi się na powołanie Stępińskiego.

"W związku z impasem spowodowanym nieuznaniem wyników konkursu na dyrektora Muzeum Historii Żydów Polski POLIN przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kierując się dobrem tej instytucji oraz dobrem relacji polsko-żydowskich, a także mając na względzie wizerunek Polski w świecie, po trudnej, ale wyjątkowo odpowiedzialnej wypowiedzi Pana Profesora Dariusza Stoli, że zrezygnuje z dochodzenia swoich praw jako zwycięzca konkursu na stanowisko dyrektora Muzeum Historii Żydów Polski POLIN pod warunkiem osiągnięcia porozumienia Założycieli w odniesieniu do innego kandydata, niniejszym wskazujemy Pana Zygmunta Stępińskiego, jako wspólnego kandydata Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz Miasta st. Warszawy do objęcia funkcji dyrektora Muzeum POLIN na kolejną kadencję" - napisali w wydanym oświadczeniu.

Dodali, że kandydatura ta była konsultowana z przedstawicielami środowisk żydowskich, darczyńców oraz przyjaciół muzeum.

"Pan Zygmunt Stępiński z powodzeniem pełni obowiązki dyrektora Muzeum POLIN od marca ubiegłego roku. Ma wieloletnie doświadczenie na polu zarządzania, w tym w obszarze instytucji kultury, cieszy się zaufaniem zespołu oraz darczyńców Muzeum i środowisk żydowskich w Polsce i za granicą. Mamy nadzieję, że Pan Minister podzieli naszą opinię na temat tej kandydatury i zgodzi się na jego powołanie" - uważają Piotr Wiślicki oraz Rafał Trzaskowski. Dodają, że liczą na to, że nastąpi to jak najszybciej.

Zygmunt Stępiński jest absolwentem Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Od lat związany jest z działalnością społeczną organizacji żydowskich w Polsce i za granicą. W latach '80 zaangażowany w działalność opozycji demokratycznej. Jak czytamy na stronie internetowej Muzeum POLIN o nim to "wydawca, dziennikarz, współtwórca i wieloletni prezes zarządu Wydawnictwa MURATOR, współautor programów społecznych "Dom dostępny" i "Dom bez barier". W Muzeum POLIN pracuje on od 2012 r. jako zastępca dyrektora nadzoruje pracę działów: edukacji, komunikacji oraz sprzedaży i marketingu. Od niemal roku pełni obowiązku dyrektora muzeum.

Z informacji przekazanej przez ministerstwo kultury wynika, że wicepremier Gliński zgodził się na tę kandydaturę i zamierza powołać na stanowisko dyrektora Zygmunta Stępińskiego na trzyletnią kadencję.

"Jednocześnie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 1983, z poźn. zm), minister wystąpi do związków zawodowych działających w Muzeum oraz stowarzyszeń zawodowych i twórczych o opinię na temat kandydata na dyrektora MHŻP. Nowy dyrektor muzeum POLIN powinien zostać powołany do końca lutego 2020 r." - czytamy w komunikacie ministerstwa kultury. 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA