fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Pożyczki inwestycyjne i profilowane dla pomorskich firm

Fotolia.com
Bank Gospodarstwa Krajowego poszukuje instytucji finansowych: banków, funduszy pożyczkowych, które włączą się w program udzielania preferencyjnych pożyczek mikro, małym i średnim przedsiębiorcom.

Chociaż sam konkurs skierowany jest do instytucji finansowych, to ostatecznymi odbiorcami pomocy mają być mikro, małe i średnie firmy, mające ciekawe i obiecujące plany rozwoju działalności. Związane np. z wprowadzeniem na rynek nowych produktów lub usług, zmianą stosowanych procesów biznesowych, różnicowaniem działalności, doskonaleniem produktów (usług).

Instytucje finansowe, wśród których mogą znaleźć się banki komercyjne, banki spółdzielcze, fundusze pożyczkowe, które zgłoszą się do konkursu, będą zobowiązane do wprowadzenia i uruchomienia instrumentów finansowych: „Pożyczki na Innowacje" oraz „Pożyczka Inwestycyjna i Pożyczka Profilowana". Te pierwsze mają przyczynić się do rozwoju przedsiębiorstw w oparciu o działalność badawczo-rozwojową i wspierać inwestycje na wczesnych etapach gotowości technologicznej, wpisujące się w obszary inteligentnych specjalizacji Pomorza, realizowane na terenie województwa pomorskiego.

W ramach pakietu „Pożyczki Inwestycyjnej" i „Pożyczki Profilowanej" finansowane będą przedsięwzięcia rozwojowe przedsiębiorstw, realizowane na terenie województwa pomorskiego, służące wzmocnieniu ich potencjału konkurencyjnego i zdolności do rozszerzenia działalności o nowe produkty lub usługi oraz zwiększeniu ich produktywności. Wspierane przedsięwzięcia inwestycyjne umożliwią przedsiębiorstwom istotne poszerzenie rynków zbytu, poszerzenie palety oferowanych produktów lub usług czy znaczącą poprawę ich jakości. Do małych i średnich firm kierowana będzie „Pożyczka Profilowana" wspierająca także inwestycje i rozwiązania organizacyjne służące ograniczeniu zasobochłonności (wodo-, energo-, surowcochłonność) procesów produkcyjnych.

Łączna kwota środków udostępniona w ramach postępowań wyniesie co najmniej 120 mln zł. Instrumenty te zostaną zasilone środkami Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+ w ramach projektu finansowanego ze środków regionalnego programu operacyjnego województwa pomorskiego.

Ogłoszony przez Bank Gospodarstwa Krajowego konkurs przewiduje nabór wniosków w okresie do 17 sierpnia (na pożyczki inwestycyjne i pożyczki profilowane) oraz do 19 września (na pożyczki na innowacje).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA