fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Niemiecki magnes dla polskich firm

Nadrenia Północna-Westfalia przyciąga centralną lokalizacją, rozwiniętą infrastrukturą oraz chłonnym rynkiem
materiały prasowe
W Nadrenii Północnej-Westfalii działa już ponad 300 spółek z udziałem polskiego kapitału.

Niemcy z przeszło 27-procentowym udziałem w eksporcie polskich towarów są dla Polski najważniejszym partnerem gospodarczym. A najbardziej obiecującym dla polskich przedsiębiorstw regionem Niemiec jest Nadrenia Północna-Westfalia (NRW). To jeden z najsilniejszych gospodarczo regionów przemysłowych w Europie. Z niego pochodzi 15 proc. niemieckiego eksportu, tutaj trafia 21 proc. niemieckiego importu. W tym regionie ulokowało siedziby 16 z 50 największych niemieckich firm, jak Bayer, Deutsche Telekom, E.ON czy Metro, a także globalni gracze: ThyssenKrupp, MAN, Hochtief, RWE, Vodafone i Henkel. W rankingu fdi Magazine „Europejskie miasta i regiony przyszłości 2016/17" NRW znalazła się w pierwszej trójce w kategoriach „potencjał ekonomiczny", „kapitał ludzki i lifestyle" oraz „infrastruktura i komunikacja".

Pomocna agencja

W Nadrenii Północnej-Westfalii działa już ponad 300 spółek z udziałem polskiego kapitału. Przyciąga je korzystna, centralna lokalizacja landu, bardzo dobrze rozwinięta sieć połączeń drogowych, kolejowych i lotniczych, a przede wszystkim ogromny i niezwykle chłonny rynek. W promieniu 500 km od stolicy NRW – Düsseldorfu – mieszka ok. 160 mln osób. To prawie jedna trzecia wszystkich konsumentów w Unii Europejskiej. W dodatku wyróżniających się dużą siłą nabywczą.

Przy zakładaniu działalności gospodarczej polskim inwestorom pomaga NRW Invest – krajowa Agencja Wspierania Inwestycji. O tym, jak duże znaczenie władze landu przywiązują do współpracy z polskim biznesem, świadczy otwarcie wiosną 2016 r. przedstawicielstwa NRW Invest w Warszawie. Ale i polskie firmy wiele zyskują na ulokowaniu swojej działalności w NRW. Według Katarzyny Sokołowskiej reprezentującej NRW Inwest w Polsce, przedsiębiorca zakładający firmę w Nadrenii Północnej-Westfalii włącza się w regionalną infrastrukturę biznesową. A przez to jako tamtejszy, wiarygodny podmiot gospodarczy automatycznie zyskuje szybszy dostęp do klientów, usług logistycznych oraz ułatwiających działalność instrumentów finansowych. – Ogromne znaczenie ma niezwykle chłonny rynek B2B. Stamtąd przedsiębiorca może śmiało startować z ekspansją nie tylko na całe Niemcy, ale także na świat – twierdzi Sokołowska.

Bezpośredni kontakt z nowoczesną i innowacyjną gospodarką NRW jest także dla polskich firm okazją udziału w nowej rewolucji przemysłowej Industry 4.0. To nowe podejście do procesu wytwarzania: poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii oraz innowacyjnych sposobów zarządzania umożliwia elastyczne sterowanie produkcją, a przez to przyczynia się do wzrostu konkurencyjności. NRW Invest obserwuje rozwój Industry 4.0 i proces cyfryzacji w polskich warunkach, w kontekście nowych szans dla zagranicznej ekspansji polskich firm.

Z tym celu organizowane są 4 grudnia w Krakowskim Parku Technologicznym, a 6 grudnia we Wrocławskim Parku Technologicznym konferencje informacyjno-promocyjne pod hasłem „Cyfryzacja wkracza do przemysłu – szanse dla Nadrenii Północnej-Westfalii i Polski: startupy i hidden champions". Będą one okazją do wymiany doświadczeń z przedstawicielami nauki, instytucji otoczenia biznesu i przedsiębiorcami z subregionu Południowej Westfalii oraz źródłem informacji na temat możliwości kooperacji z Nadrenią Północną-Westfalią.

Stawiają na innowacje

Wielu niemieckich „ukrytych czempionów" pochodzi właśnie z Południowej Westfalii. Ten leżący w obrębie landu Nadrenii Północnej-Westfalii subregion powstał w 2017 roku z połączenia kilku powiatów: Olpe, Siegen-Wittgenstein, Soest oraz Hochsauerlandkreis i Märkischer Kreis. To stąd wywodzi się ponad 150 światowych liderów biznesu, w tym firmy jak ABUS, Bombardier Transportation, Heinz Kettler, Kirchhoff czy Triliux, stanowiące w większości firmy rodzinne. Specjalizacją Południowej Westfalii są branże: oświetleniowa, motoryzacyjna, budowy maszyn, systemów technicznych dla budynków i technologii bezpieczeństwa.

Atutem subregionu jest innowacyjna gospodarka oraz wyspecjalizowana oferta edukacyjna, także dla osób już pracujących. Obecnie Południowa Westfalia koncentruje się na zwiększeniu efektywności współpracy nauki z biznesem. W dniach od 3 do 6 grudnia delegacja przedstawicieli nauki, gospodarki i otoczenia biznesu z Południowej Westfalii odwiedzi Kraków i Wrocław, aby wymienić się doświadczeniami z partnerami w Polsce.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA