fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja

Przed okrągłym stołem: Jakich zmian wymaga polska szkoła

Pixabay
„Rzeczpospolita" proponuje tematy do dyskusji przy oświatowym okrągłym stole. Nie powinna się ona ograniczać do wynagrodzeń nauczycieli. Trzeba dostosować szkoły do nowych czasów.

Dlatego wydaje się, że propozycja Mateusza Morawieckiego, by usiąść i porozmawiać o jakościowej zmianie w szkolnictwie, wydaje się dobrym pomysłem. Szczegóły mają być podane w Wielki Czwartek. – Największym sukcesem strajku jest to, że o potrzebach zmian w oświacie zaczęto mówić głośno – twierdzi Marek Pleśniar z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty.

Jednym z najważniejszych tematów okrągłego stołu będą wynagrodzenia nauczycieli i system finansowania oświaty. – Nie da się przeprowadzić zmiany jakościowej w szkolnictwie bez zwiększenia nakładów na oświatę. Bez pieniędzy niewiele da się zrobić – mówi Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.

To nie wszystko. – Powinno być więcej czasu na dodatkowe działania. Dziś wszyscy koncentrują się na samej nauce. Brakuje przestrzeni na oddolne inicjatywy uczniów i nauczycieli – mówi Paula Bruszewska, współtwórca olimpiady Zwolnieni z Teorii. Szacuje się, że z podstawy programowej należy usunąć ok. 30 proc.

– Obecnie system kształcenia koncentruje się na nieefektywnych egzaminach. Nauczyciele nastawieni są na realizację programu i na testy, bo z tego są rozliczani. Niekorzystnym efektem ubocznym są prace domowe i rozbudowana sieć korepetycji – tłumaczy Wojciech Gawlik z fundacji Edu-Klaster działającej na rzecz zmian w oświacie.

Zdaniem wszystkich naszych rozmówców w pierwszej kolejności powinno się zmierzać do likwidacji końcowych egzaminów. To pozwoliłoby nauczycielom rozpocząć zmiany w sposobie myślenia o dydaktyce. – W pełni się z tym zgadzamy, nie chodzi nam wyłącznie o podwyżki – mówi Sławomir Broniarz, prezes ZNP. – Szkoła musi się otworzyć na dziecko. Dziś system jest opresyjny, skoncentrowany na ocenianiu i egzaminowaniu. A powinien szukać w uczniu mocnych stron.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA