Dworczyk: Okrągły stół nie w Belwederze

W tym roku w budżecie więcej pieniędzy dla nauczycieli nie będzie – twierdzi Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

Aktualizacja: 17.04.2019 21:06 Publikacja: 17.04.2019 19:08

Dworczyk: Okrągły stół nie w Belwederze

Foto: tv.rp.pl

Czy polski rząd przeznaczy środki na odbudowę katedry Notre Dame?

To była wielka tragedia europejska, to była tragedia wszystkich chrześcijan. Prezydent Macron zapowiada odbudowę, my być może w jakiś sposób włączymy się w to, być może przez inicjatywy społeczne lub inicjatywy we wsparcie odbudowy tego wspólnego dziedzictwa.

Polskie fundusze publiczne będą skierowane na odbudowę katedry?

Nie wiem nic o takich decyzjach. Wiem na pewno, że premier uważa, że tak ważna inwestycja, jaką jest odbudowa katedry Notre Dame, pochłaniająca olbrzymie środki, powinna móc liczyć na wsparcie ze środków europejskich. Są też inicjatywy oddolne w Polsce, które się pojawiają w akcjach związanych np. ze zbiórkami, które wsparłyby odtworzenie naszego wspólnego europejskiego dziedzictwa.

A dla pana czego symbolem jest pożar w katedrze Notre Dame? Upadkiem kultury Zachodu, chrześcijaństwa, rosnącego w siłę islamu we Francji, jak dla pańskich kolegów z PiS?

Aż w tak symbolicznych kategoriach nie myślałem o tym pożarze. Jako historyk boleję nad tym, że fragment naszego wspólnego chrześcijańskiego dziedzictwa, na którym jest zbudowana Europa, uległ zniszczeniu. Na szczęście udało się wiele zabytku uratować, niemniej jest to bardzo poważna strata, jest też moment refleksji nad tym, jak nasze zabytki są chronione.

A jaka jest refleksja w rządzie po dziesiątym dniu strajku nauczycieli?

W tej chwili jest bardzo ważny moment, ponieważ zbliżają się matury. O ile państwo, administracja, wojewodowie, kuratorzy, wolontariusze, którzy właśnie brali udział w egzaminach, mogli zapewnić zrealizowanie tych egzaminów dla gimnazjalistów i ósmoklasistów, o tyle w przypadku matur, to już nie będzie możliwe. W związku z tym apel i wielka prośba do nauczycieli, żeby albo zakończyć, albo zawiesić strajk na czas matur, tak żeby każdy maturzysta mógł przystąpić do tego egzaminu.

Bo inaczej będą zmiany ustawowe wprowadzone błyskawicznie?

Rząd na pewno zrobi wszystko, żeby każdy uczeń, który powinien przystąpić do matury, mógł kontynuować edukację.

Włączając w to zmiany ustawy?

Nie wykluczam niczego, bo obowiązkiem rządu jest zadbać o uczniów, zadbać o młodzież. Nauczyciele mają absolutnie prawo do strajku, mają prawo do protestu, natomiast warto podkreślić, że ten protest nie powinien odbywać się kosztem innych grup społecznych, w tym wypadku młodzieży.

Dlaczego dopiero po Wielkanocy chcecie usiąść do rozmów przy okrągłym stole?

Dlatego, że dzisiaj najważniejsze są egzaminy.

Czy okrągły stół odbędzie się w Belwederze, jak chce Andrzej Duda?

Przedstawiciele Kancelarii Prezydenta zostaną zaproszeni do rozmów okrągłego stołu rządu ze związkami nauczycielskimi i nauczycielami, ale nie odbędą się one w Belwederze i nie w formule rady dialogu społecznego, jak sugerował pan prezydenta Duda.

Od kilku dni związki zawodowe proszą o nową ofertę. Dlaczego jej nie przedstawiacie?

Jeżeli mówimy wyłącznie o prostym dosypaniu pieniędzy w tym roku, to premier Mateusz Morawiecki powiedział: na to więcej pieniędzy nie znajdziemy w budżecie. Jeśli mówimy o reformowaniu systemu, to bardzo proszę, mówimy o propozycji, dzięki której średnie wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego z 5600 zł w tym roku wzrośnie do 8100 zł ?w roku 2022.

Kiedy dokładnie rozpoczną się obrady okrągłego stołu nauczycieli z rządem?

W czwartek poinformuje o szczegółach pan premier Mateusz Morawiecki, który wraca z USA i wyląduje w Krakowie. Tam będzie też briefing, na którym przedstawi szczegółowe informacje na temat spotkania okrągłego stołu w sprawie oświaty.

Czy to już jest dogadany termin ze związkami zawodowymi?

Nie, to będzie zaproszenie, dlatego że związki zawodowe będą tylko częścią tego okrągłego stołu. To będzie o wiele szersze środowisko, szersze spektrum zaproszonych.

Minister Anna Zalewska weźmie udział w tych obradach?

Oczywiście, Anna Zalewska będzie bardzo ważnym uczestnikiem tego okrągłego stołu, ale poza nauczycielami, a przypomnijmy, że związki reprezentują mniej więcej połowę nauczycieli, ponad połowa jest niezrzeszona. Więc będą tam na pewno nauczyciele, będą na pewno pracodawcy, na pewno rodzice.

Zaprosicie opozycję?

Oczywiście, będzie opozycja. Zaproszenia zostaną skierowane dla przewodniczących sejmowej i senackiej komisji oświatowej: w Sejmie to jest polityk PO, w Senacie jest to polityk PiS. Zaproszenia będą też skierowane do przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych. Chcemy, żeby to było maksymalnie szerokie i reprezentatywne forum, dlatego że zmiany w oświacie są wielkim wyzwaniem. Dzisiaj fundamentem tego systemu oświaty jest Karta nauczyciela, która została jeszcze w stanie wojennym, w 1982 roku uchwalona i można powiedzieć, że jest jednym z fundamentów systemu. Musimy to wszystko przedyskutować, jak te zmiany wprowadzić, mało tego – najlepiej, aby te zmiany były wprowadzone w możliwym konsensusie społecznym pomiędzy tymi środowiskami, które będą siedzieć przy okrągłym stole.

Czy nauczyciele powinni więcej pracować przy tablicy?

To jest rzecz do przedyskutowania i w naszym przekonaniu to jest uczciwa propozycja, żeby dołączyć nawet nie do średniej europejskiej, ale żeby dojść do 24 godzin pensum w skali tygodnia.

Od kiedy miałoby być podwyższone pensum?

Od przyszłego roku byłoby stopniowo podwyższane, tak, żeby w 2022 roku osiągnąć 24 godziny.

A pana dzieci są w prywatnej czy publicznej placówce?

W niepublicznej placówce i jest to placówka katolicka. Państwo polskie, jak i polska oświata, są neutralne światopoglądowo i bardzo dobrze, więc jeżeli ktoś chce posłać dzieci do przedszkola czy szkoły wyznaniowej, czy to katolickiej czy to żydowskiej, czy jakiekolwiek innej – to ma taką możliwość i ja z tej możliwości skorzystałem.

Czy polski rząd przeznaczy środki na odbudowę katedry Notre Dame?

To była wielka tragedia europejska, to była tragedia wszystkich chrześcijan. Prezydent Macron zapowiada odbudowę, my być może w jakiś sposób włączymy się w to, być może przez inicjatywy społeczne lub inicjatywy we wsparcie odbudowy tego wspólnego dziedzictwa.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Edukacja
Warszawski Uniwersytet Medyczny nie wybierze rektora 23 kwietnia
Edukacja
Klucz odpowiedzi do arkusza Próbnej Matury z Chemii z Wydziałem Chemii UJ 2024
Edukacja
Próbna Matura z Chemii z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego 2024
Edukacja
Sondaż: Co o rezygnacji z obowiązkowych prac domowych myślą Polacy?
Edukacja
Koniec obowiązkowych prac domowych. Prezes ZNP mówi: Za szybko