fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Edukacja i wychowanie

Uczennice wykluczone z wirtualnej lekcji za „błyskawice” Strajku Kobiet

Protest przeciwko wyrokowi TK ws. aborcji
AFP
Przez wykluczenie ze zdalnych lekcji uczennic liceum, które odmówiły usunięcia ze swych profili symboli ruchu społecznego Strajk Kobiet mogło dojść do naruszania przez nauczyciela praw uczniów do wyrażania poglądów - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Chodzi o opisywaną przez media sytuację uczennic, które skarżyły się, że zostały wykluczone ze zdalnych lekcji chemii z powodu odmowy usunięcia z ich profili sylwetki kobiety i czerwonej błyskawicy, symbolu ruchu społecznego Strajk Kobiet. Wcześniej nauczyciel chemii miał mówić o „hitlerowcach, esesmanach, barbarzyńcach i bezbożnikach, wspierających morderców i morderstwa".

W sprawę zaangażował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Przypomina, że nie tylko art. 54 Konstytucji gwarantuje każdemu wolność wyrażania poglądów. Czyni to również Konwencja ONZ z 20 listopada 1989 r. Stanowi ona, że „dziecko będzie miało prawo do swobodnej wypowiedzi; prawo to ma zawierać swobodę poszukiwania, otrzymywania i przekazywania informacji oraz idei wszelkiego rodzaju, bez względu na granice, w formie ustnej, pisemnej bądź za pomocą druku, w formie artystycznej lub z wykorzystaniem każdego innego środka przekazu według wyboru dziecka".

Prawo to może podlegać ograniczeniom z punktu widzenia praw innych osób bądź moralności społecznej. W każdym jednak przypadku ograniczenie musi być określone prawem i być konkretnie wykazane. - Np. daleko idące wątpliwości budzi skojarzenie z symbolami nazistowskimi znaku graficznego błyskawicy, który znajduje się na praktycznie każdym słupie elektrycznym - wskazuje RPO.

Czytaj także:

Źródło: RPO
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA