Ubój rytualny: ograniczenie może oznaczać straty

Prawny zakaz uśmiercania zwierząt zgodnie z nakazami religijnymi może drastycznie wpłynąć na sytuację firm z branży mięsnej.

Aktualizacja: 26.03.2018 21:26 Publikacja: 26.03.2018 18:48

Ubój rytualny: ograniczenie może oznaczać straty

Foto: Adobe Stock

Przygotowywana nowelizacja ustawy o ochronie praw zwierząt ogranicza ubój rytualny na terenie Polski. Hodowcy obawiają się, że zmiany te drastycznie wpłyną na sytuację w polskim sektorze mięsnym. Według Łukasza Dominiaka, dyrektora generalnego Krajowej Rady Drobiarstwa, jeśli zmiany wejdą, to prawo polskie będzie bardziej restrykcyjne od unijnego.

– Funkcjonujemy na wspólnym rynku unijnym, gdzie prawo dopuszcza ubój bez oszałamiania na potrzeby religijne. Polska jest największym producentem drobiu – mówi Łukasz Dominiak.

I dodaje, że jeśli ustawa wejdzie w życie, to nie będziemy mieli gdzie eksportować swojego białego mięsa. Skoro co drugi polski kurczak jest obecnie sprzedawany za granicę, to można już dziś przewidzieć, że ceny za drób spadną, a stracą na tym przede wszystkim hodowcy.

Projekt ustawy niepokoi także polskich producentów wołowiny, która w 30 proc. jest eksportowana jako mięso halal lub koszer do krajów arabskich i Izraela.

– Na proponowanych zmianach stracą przede wszystkim rolnicy, którym mówimy od kilkunastu lat, że hodowla bydła jest jednym z najbezpieczniejszych działów w tej chwili. Ceny mogą spaść nawet do 2 zł za kilogram – komentuje Witold Choiński, prezes Związku Polskie Mięso.

Co na to przedstawiciele mniejszości religijnych w Polsce? Mufti Tomasz Miśkiewicz z Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP uważa, że choć projekt nie jest zgodny z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, to zezwala na ubój rytualny dla potrzeb gmin wyznaniowych.

– Zgadzamy się, aby ograniczyć wykonywanie czynności halal i koszer dla instytucji zarejestrowanych w Polsce, lecz nie zgadzamy się na limity i ograniczenia ilościowe, gdyż jest to w sprzeczności z wolnością religijną i wyznaniową gwarantowaną przez Konstytucję RP. Myślę, że Polski eksport powinien być pod jakąś kontrolą i polską marką. W tym momencie ubój rytualny w Polsce uprawiają nawet instytucje z zagranicy – np. Niemiec, Francji, Holandii – mówi Tomasz Miśkiewicz.

– Moim zdaniem jeśli człowiek naprawdę chce chronić zwierzęta, powinien być wegetarianinem. Ja dokonałem takiego wyboru 40 lat temu. Jeśli jednak decydujesz się na jedzenie mięsa, to naprawdę nie widzę różnicy między ubojem religii żydowskiej lub zwykłym – dodaje naczelny rabin Polski Michael Schudrich.

– Dokładanie zwierzętom hodowlanym cierpienia z powodów religijnych nie powinno mieć miejsca w XXI w., Uważamy, że ubój bez ogłuszenia powinien być całkowicie zabroniony – podnosi z kolei Marta Jarosiewicz z Otwartych Klatek. BdTXT - W - 8.15 J: – Ubój rytualny będzie nadal dozwolony na potrzeby własne gmin wyznaniowych. Jest też kwestia definicji, co to są potrzeby własne. Spotkałem się dwukrotnie z rabinem Schudrichem, który wspomniał m.in. że do Polski przyjeżdża dużo wycieczek żydowskich i one też powinny mieć możliwość jedzenia koszernego – ujawnia jeden z pomysłodawców projektu poseł PiS Krzysztof Czabański.

– Pamiętajmy, że ubój rytualny jest wyjątkiem od obowiązku ogłuszenia zwierzęcia przed zabiciem, więc jak każdy wyjątek w prawie powinien być restrykcyjny i możliwy do kontroli – komentuje mecenas Karolina Kuszlewicz. Na razie projekt nie dopuszcza uboju na potrzeby gości odwiedzających poszczególne związki wyznaniowe, więc trudno się do tego konkretnie odnieść. Obawiam się jednak, że przepis stwarzałby pole do jego rozszerzającej interpretacji, bo „goście odwiedzający" to określenie trudne do zmierzenia.

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek