fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dane gospodarcze

Inflacja na Wyspach poniżej poziomu docelowego

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Inflacja w Wielkiej Brytanii po raz pierwszy od dwóch lat spadła poniżej poziomu docelowego 2 proc. To kolejna przyczyna, dla której Bank Anglii zapewne powstrzyma się z podnoszeniem stóp procentowych, zwłaszcza, że brexit zapewne zaszkodzi gospodarce.

Ceny konsumpcyjne w styczniu wzrosły mniej niż prognozowano o 1,8 proc. w stosunku rocznym i najmniej od stycznia 2017 r. W grudniu inflacja wyniosła 2,1 proc.

Spadek inflacji jest dobrą wiadomością dla konsumentów, którzy boleśnie odczuli szybki wzrost cen spowodowany osłabieniem kursu funta po referendum w sprawie brexitu, a teraz czeka ich niepewna przyszłość poza Unią. Przy najszybszym od dekady wzroście płac pracownicy wreszcie odczuwają wzrost siły nabywczej ich pieniędzy.

Czytaj także: Szef Banku Anglii: brexit bez umowy spowoduje spadek dochodów 

Na spadek inflacji w minionym miesiącu wpłynęły niższe ceny paliw. Staniały także gaz i elektryczność, gdyż nadzór energetyki od 1 stycznia ograniczył ich ceny.

Inflacja bazowa obliczana bez uwzględniania zmiennych cen żywności, energii, alkoholu i wyrobów tytoniowych wyniosła 1,9 proc., tyle samo jak w grudniu. Była wyższa od stopy ogólnej inflacji po raz pierwszy od listopada 2016 r.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA