Jerzy Boćkowski

Norweskiemu funduszowi wirus nie straszny

Norweski państwowy fundusz majątkowy nie zamierza zmieniać składu swojego portfela w reakcji na falę paniki ogarniającej światowe rynki na wieść o rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Lepsze nastroje w strefie euro

Zaufanie do gospodarki strefy euro niespodziewanie zwiększyło się w lutym, co oznacza, że rejon ten nabrał rozpędu zanim koronawirus zaatakował Włochy.

Akcje dały zarobić więcej niż private equity

Zwroty z inwestycji w firmy private equity były w minionej dekadzie w Stanach Zjednoczonych mniejsze niż z akcji. Stało się to po raz pierwszy w 10-letnim okresie i najlepiej obrazuje, jak temu segmentowi nie udało się pokonać rynku byka królującego na Wall Street.

Brytyjska gospodarka przyspiesza. Ożywienie po brexicie

Również w lutym, po styczniu, brytyjska gospodarka rozwija się szybciej niż prognozowano, co zapowiada ożywienie po stagnacji w ostatnim kwartale minionego roku.

Inflacja na Wyspach przyspieszyła

Inflacja w Wielkiej Brytanii wzrosła w styczniu po raz pierwszy od pół roku, co osłabiło oczekiwania redukcji stóp procentowych w tym roku.

Zaskoczenie na Wyspach. Rekordowe zatrudnienie mimo brexitu

Wbrew zamieszaniu wywołanemu brexitem i związanymi z tym obawami w iście imponującym tempie wzrosło w Wielkiej Brytanii zatrudnienie w czwartym kwartale.

W Niemczech nadal marnie

Rozwój niemieckiej gospodarki nadal będzie słaby w pierwszym kwartale tego roku – ostrzegł Bundesbank w publikowanym w każdy poniedziałek ekonomicznym raporcie. Uzasadnił taką prognozę marnym eksportem i wybuchem epidemii koronawirusa w Chinach.

Strefa euro obiecująco zaczęła rok

Prywatny sektor w strefie euro rozwijał się w styczniu szybciej niż oczekiwano, co może zapowiadać przyspieszenie tempa wzrostu gospodarczego w całym bieżącym roku.

Rekordowe wydatki Brytyjczyków na ekologiczne produkty

Sprzedaż ekologicznej żywności i napojów wzrosła w minionym roku w Wielkiej Brytanii o 4,5 proc. Brytyjczycy wydali na to rekordowe 2,45 mld funtów. Przy czym najszybciej – o 11,2 proc. – rosła sprzedaż za pośrednictwem Internetu z dostawą do domu.

Marne widoki dla stopy życiowej na Wyspach

Spowolnienie tempa wzrostu wydajności pracy w Wielkiej Brytanii w minionej dekadzie jest najgorsze od początku Rewolucji Przemysłowej sprzed 250 lat. Ta posępna tendencja wstrzymuje wzrost poziomu życia w całym kraju.