fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Szef Banku Anglii: brexit bez umowy spowoduje spadek dochodów

Mark Carney ostrzega przed twardym brexitem
Bloomberg
Mark Carney, gubernator Banku Anglii ostrzega, że brexit bez umowy z UE spowoduje w krótkim okresie spadek dochodów w Wielkiej Brytanii.

Zdaniem Marka Carneya wyjście Wielkiej Brytanii z Unii jest "pierwszym testem nowego światowego ładu", który może doprowadzić do stworzenia "nowej formy współpracy międzynarodowej i handlu transgranicznego, opartej na większej równowadze pomiędzy władzami lokalnymi i ponadnarodowymi".

Według szefa brytyjskiego banku centralnego trzeba jak najszybciej wyjaśnić, jaki kształt miałby przybrać ten nowy ład - pisze dziennik "The Guardian".

Carney już wielokrotnie ostrzegał, że brak umowy z Brukselą będzie miał poważne i negatywne konsekwencje dla gospodarki Wielkiej Brytanii. Teraz szef Banku Anglii mówi, że brak porozumienia będzie "szokiem ekonomicznym". - W interesie wszystkich i wszędzie jest by doszło do porozumienia - cytuje Carneya BBC.

W zeszłym tygodniu Bank of England znacznie obniżył prognozę wzrostu gospodarczego W.Brytanii, który ma w 2019 roku wynieść 1,2 proc. PKB. To byłby najsłabszy wynik od kryzysu finansowego sprzed 10 lat.

Wielka Brytania powinna opuścić Wspólnotę 29 marca; jak dotąd brytyjski parlament nie zaaprobował umowy o brexicie, którą rząd wynegocjował z UE.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA