David Lammy: Czas na reset brytyjskich relacji z Europą

Będziemy stać murem za odważnymi Ukraińcami, gdy bronią wolności w obliczu nowej formy faszyzmu Władimira Putina. Obok kwestii bezpieczeństwa chcemy podjąć wspólnie więcej działań, by zapewnić dobrobyt na naszym kontynencie – pisze David Lammy, brytyjski minister spraw zagranicznych, który w niedzielę odwiedza Polskę.

Publikacja: 07.07.2024 11:07

David Lammy

David Lammy

Foto: REUTERS/Mohamed Azakir

Jestem człowiekiem wielu tożsamości. Londyńczykiem. Anglikiem. Brytyjskim patriotą dumnym ze swojego karaibskiego pochodzenia. Orędownikiem partnerstwa transatlantyckiego. W trakcie całej mojej kariery politycznej jestem całkowicie zaangażowany w bliskie partnerstwo z naszymi europejskimi sąsiadami.

Jako nowo powołany minister spraw zagranicznych w rządzie Keira Starmera jestem pewien, że ten rząd pogłębi relacje z Europą jako wiarygodny partner, niezawodny sojusznik i dobry sąsiad.

Najpilniejszym z wyzwań jest Ukraina

Dlatego też już w pierwszych dniach sprawowania urzędu chciałem złożyć wizytę jednym z naszych kluczowych europejskich partnerów. Podczas spotkań z Annaleną Baerbock, Radkiem Sikorskim i Tobiasem Billströmem moje przesłanie będzie proste: wykorzystajmy szansę na zmianę, współpracując jeszcze ściślej, aby stawić czoła wspólnym wyzwaniom.

Czytaj więcej

Kim jest Keir Starmer, nowy premier Wielkiej Brytanii?

Najpilniejszym z tych wyzwań jest oczywiście Ukraina. Będziemy stać murem za odważnymi Ukraińcami, gdy bronią wolności w obliczu nowej formy faszyzmu Władimira Putina. Brytyjskie wsparcie wojskowe, gospodarcze, polityczne i dyplomatyczne dla Ukrainy pozostanie niezachwiane. Jednak jesteśmy jeszcze silniejsi, gdy współpracujemy z innymi. Niemcy, Polska i Szwecja także niezmiennie wspierają Ukrainę. Bezpieczeństwo Europy będzie priorytetem polityki zagranicznej i obronnej tego rządu.

Rosyjska barbarzyńska inwazja jasno pokazała, że musimy zrobić więcej, aby wzmocnić naszą własną obronność. W przyszłym tygodniu wraz z premierem oraz ministrem obrony udamy się do Waszyngtonu na szczyt NATO. 75 lat temu Ernest Bevin, mój polityczny wzór na stanowisku ministra spraw zagranicznych, odegrał kluczową rolę w tworzeniu sojuszu. Byłby zachwycony, widząc, jak NATO rozrasta się z biegiem lat, a Niemcy, Polska i w tym roku Szwecja kolejno dołączają do najbardziej skutecznego sojuszu obronnego w historii.

Zaangażowanie nowego brytyjskiego rządu w NATO jest niezachwiane, podobnie jak za czasów Bevina. Tematem dyskusji w ten weekend będzie zarówno kwestia rozwoju inwestycji w nasze tak ściśle powiązane ze sobą przemysły obronne, jak i zapewnienie Ukrainie jej własnej, jasno wytyczonej drogi do naszego sojuszu.

Brytyjskie ambicje w kwestii resetu z Europą

Obok kwestii bezpieczeństwa chcemy podjąć wspólnie więcej działań, by zapewnić dobrobyt na naszym kontynencie. Nikt z nas nie jest w stanie samodzielnie stawić czoła kryzysowi klimatycznemu. Potrzebujemy skoordynowanych działań globalnych. Jest to szczególnie ważne w Europie, której sieci energetyczne są tak blisko ze sobą powiązane. Razem musimy inwestować w przemysły przyszłości i zapewnić zrównoważony wzrost gospodarczy wszystkim naszym obywatelom.

Przedstawię moim nowym kolegom, ministrom spraw zagranicznych, jak plan naszego nowego rządu dotyczący ambitnego paktu bezpieczeństwa między Wielką Brytanią a UE określi podstawę ściślejszej współpracy między nami

I wreszcie, musimy też zrobić więcej, aby wspierać naszych obywateli w pielęgnowaniu więzi kulturalnych. Wakacje, rodzina, wymiany szkolne i studenckie, sztuka i sport (naturalnie będę kibicował Anglii podczas Euro!) – dzięki temu obywatele korzystają z bogatej różnorodności naszego kontynentu.

Możemy zapewnić więcej dwustronnej współpracy w wielu obszarach za pośrednictwem NATO i grup takich jak G7, Wspólne Siły Ekspedycyjne czy poprzez Europejską Wspólnotę Polityczną, która zbierze się 18 lipca w Pałacu Blenheim.

Chcąc jednak zaspokoić nasze ambicje w kwestii resetu, musimy również wzmocnić stosunki Wielkiej Brytanii z Unią Europejską. Przedstawię moim nowym kolegom, ministrom spraw zagranicznych, jak plan naszego nowego rządu dotyczący ambitnego paktu bezpieczeństwa między Wielką Brytanią a UE określi podstawę ściślejszej współpracy między nami. Z niecierpliwością czekam również na ich propozycje dotyczące tego, w jaki sposób możemy zbudować oparte na zaufaniu otwarte relacje między Wielką Brytanią a UE.

Czytaj więcej

Michał Matlak: Epoka brexitu się kończy. Czas na rewolucję w relacjach Unii z Wielką Brytanią

Przez wieki nasze indywidualne i narodowe historie składały się na szerszą opowieść o wspólnym postępie. Dziś wszyscy podzielamy zobowiązanie do przestrzegania zasad demokracji, praw człowieka i prawa międzynarodowego. Tragiczne doświadczenia z przeszłości naszego kontynentu pomogły nam zrozumieć, w jaki sposób nasze poczucie bezpieczeństwa i dobrobyt zależą od tych podzielanych przez nas wartości.

Wierzę, że wartości te stanowią również fundament dla bliższego partnerstwa w przyszłości. Moja wizyta w ten weekend to dopiero początek. Z niecierpliwością czekam na to, aby Wielka Brytania odnowiła relacje z naszymi europejskimi sąsiadami w nadchodzących latach.

Lead i śródtytuły pochodzą od redakcji

David Lammy

David Lammy

mat. pras.

Jestem człowiekiem wielu tożsamości. Londyńczykiem. Anglikiem. Brytyjskim patriotą dumnym ze swojego karaibskiego pochodzenia. Orędownikiem partnerstwa transatlantyckiego. W trakcie całej mojej kariery politycznej jestem całkowicie zaangażowany w bliskie partnerstwo z naszymi europejskimi sąsiadami.

Jako nowo powołany minister spraw zagranicznych w rządzie Keira Starmera jestem pewien, że ten rząd pogłębi relacje z Europą jako wiarygodny partner, niezawodny sojusznik i dobry sąsiad.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Opinie polityczno - społeczne
Michał Szułdrzyński: Kukiz z Ardanowskim. Mały sojusz, który może wstrząsnąć wielkimi planami Kaczyńskiego i PiS
Opinie polityczno - społeczne
Joanna Ćwiek-Świdecka: Czym różni się Jarosław Kaczyński od Janusza Korczaka?
felietony
Gambit Emmanuela Macrona i polskie karpie cieszące się na Wigilię
Opinie polityczno - społeczne
Daniel Jankowski: W upamiętnianiu powstania warszawskiego nie chodzi o spieranie się, czy było warto
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Opinie polityczno - społeczne
Marek Kozubal: Rzeź wołyńska w naszych głowach
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą