fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Daesh

Finlandia sprowadzi dzieci dżihadystów z Daesh?

AFP
Elina Pekkarinen, nowa fińska Rzecznik Praw Dziecka przekonuje, że dzieci dżihadystów z Daesh, którzy byli obywatelami Finlandii, mają prawo do takiej samej ochrony ze strony fińskiego państwa jak wszystkie inne dzieci posiadające fińskie obywatelstwo.

Zdaniem Pekkarinen Finlandia powinna umożliwić dzieciom obywateli Finlandii, którzy wyjechali na Bliski Wschód walczyć w szeregach Daesh, powrót do kraju, gdzie byłyby bezpieczne - informuje agencja informacyjna Uutissuomalainen.

Pekkarinen ma być zdania, że dzieci takie - jeśli to konieczne - powinny być sprowadzone do Finlandii wbrew woli rodziców.

- Te dzieci mają takie samo prawo do ochrony (ze strony Finlandii) jak wszystkie inne fińskie dzieci. Powinniśmy ustalić, czy ich rodzice zgodzą się na przewiezienie dzieci (do Finlandii), a jeśli nie, powinniśmy rozważyć przymusowe działania - powiedziała Pekkarinen.

Pekkarinen powołuje się przy tym na zapisy Konwencji o Prawach Dziecka ONZ. - Pozostawienie dziecka w obcym kraju z rodzicem, który zaniedbuje swoje obowiązki dotyczące opieki nad dzieckiem, stanowi naruszenie tej Konwencji - przekonuje.

Ponad 80 osób, w tym 30 dzieci, wyjechało z Finlandii do Syrii i Iraku i dołączyło do Daesh - wynika z danych fińskiego wywiadu Supo. W lutym szef MSW Finlandii, Kaj Mykkänen oświadczył, że Finlandia nie pozbawi tych osób obywatelstwa.

Jednocześnie szefowie MSW państw nordyckich zadeklarowali, że nie będą pomagać bojownikom Daesh w powrocie. Porozumienie to nie obejmowało jednak dzieci dżihadystów. Mykkänen podkreślał, że te dzieci "nie wybrały swojego losu".

12 kwietnia szwedzka szefowa MSZ, Margot Wallström informowała, że szwedzki rząd "pracuje intensywnie", nad udzieleniem niezbędnej pomocy dzieciom szwedzkiego pochodzenia przebywającym w Syrii. Jak mówiła, jeśli będzie to możliwe, dzieci te będą sprowadzone do Szwecji.

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA