fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Camerimage

EnergaCAMERIMAGE: „Na straży naszych praw”

„Sweet Country”
materiały prasowe
„Na straży naszych praw” to nowa sekcja festiwalu autorów zdjęć filmowych, przygotowana razem z Naczelną Radą Adwokacką. W czasach kryzysu demokracji, gdy w coraz wększej liczbie państw do głosu dochodzą ruchy populistyczne, gdy odradzają się systemy totalitarne i dyktatury, bardzo ważne staje się rozmowa na temat kondycji praw obywatelskich.

„Wybrane filmy zadają pytania o rolę i zaangażowanie adwokata oraz przedstawicieli innych zawodów prawniczych w obronę praw jednostki przed nadużyciami władzy czy wielkich korporacji finansowych. Chcielibyśmy, by przegląd stał się inspiracją do dyskusji o godności człowieka, która leży u podstaw wszelkich praw indywidualnych i która stanowi niewyczerpane źródło inspiracji oraz atrakcyjnych filmowych tematów” - twierdzą twórcy nowego pasma.

Uczestnicy EnergiCAMERIMAGE będą mogli obejrzeć cztery wybrane przez nich filmy. „Roman J. Israel, Esq.” Dana Gilroya to thriller, którego akcja toczy się w Los Angeles. Denzel Washington wciela się tu w tytułowego adwokata,  idealistycznie nastawionego do pracy obrońcy. Jego życie zmienia się diametralnie w wyniku dramatycznych wydarzeń, stawiających pod znakiem zapytania aktywizm, na którym zbudował karierę. 

W „The Children Act” Richarda Eyre znakomita Emma Thompson gra sędzinę, która w czasie rozprawy musi podjąć  decyzję czy zmusić nastoletniego chłopca do poddania się transfuzji krwi, która może ocalić mu życie? I decyduje się na nietypowy krok: pojawia się przy szpitalnym łóżku chłopca.

Akcja „Sweet Country” Warwicka Thortona rozgrywa się w 1929 roku w małym mieście położonym na australijskim Terytorium Północnym.  Sam, aborygen w średnim wieku, który pracuje dla lokalnego kaznodziei, Freda Smitha, zostaje wraz żoną i córką „wypożyczony” przez okrutnego, traktującego tubylców jak swoją własność Harry’ego Marsha. W czasie strzelaniny, w obronie własnej, Sam zabija białego człowieka. Razem z ciężarną żoną musi uciekać z miasta. 

Zamyka przegląd głośny, nominowany do Oscara dokument „Nie jestem twoim murzynem”. Raoul Peck opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA. Reżyser wykorzystuje niepublikowane dotąd fragmenty niedokończonej książki „Remember This House”  afroamerykańskiego powieściopisarza i eseisty Jamesa Baldwina oraz bogaty zasób archiwalnych filmów i zdjęć. Książka i film przedstawiają historie następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. 

Pomysł utworzenia nowej sekcji zrodził się w związku obchodzonym w tym roku jubileuszek 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej, ale organizatorzy mają nadzieję, że sekcja wpisze się on na stałe w program imprezy. Jak co rok w Bydgoszczy odbędzie się również panej dyskusyjny „X Muza a Temida” poświęcony prawu autorskiemu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA