fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Brexit

Sondaż: Partia Brexitu wygra wybory do PE na Wyspach

AFP
Nowa partia Nigela Farage'a, Partia Brexitu (Brexit Party), po raz kolejny znalazła się na czele sondażu YouGov, w którym ankietowani byli pytani na kogo zagłosują, jeśli w Wielkiej Brytanii odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego.

Wielka Brytania, mimo trwającej procedury brexitu wybierze europosłów 23 maja, jeśli do 22 maja Izba Gmin nie przyjmie umowy ws. brexitu wynegocjowanej przez premier Theresę May. Dotychczas brytyjski parlament trzykrotnie odrzucił tę umowę.

Pierwotnie do brexitu miało dojść 29 marca, potem datę przesunięto na 12 kwietnia/22 maja, a obecnie data brexitu wyznaczona została na 31 października, przy czym może dojść do niego wcześniej, jeśli Izba Gmin przyjmie umowę ws. brexitu.

W stosunku do sondażu sprzed tygodnia przeprowadzonego przez YouGov Partia Brexitu cieszy się poparciem o 5 punktów proc. większym - obecnie chce na nią głosować 28 proc. ankietowanych.

Partia Pracy może liczyć na 22 proc. głosów (poparcie bez zmian), a Partia Konserwatywna rządząca dziś krajem - na 13 proc. (o 4 pkt. proc. mniej niż przed tygodniem). Na 10 proc. głosów mogą liczyć Zieloni oraz formacja Change UK (złożona z byłych polityków Partii Pracy i Partii Konserwatywnej). Liberalni Demokraci uzyskali w sondażu 7 proc. a Partia Niepodległości Zjednoczonego Królestwa - 5 proc.

Inne partie wskazało 6 proc. respondentów.

Gdyby Partia Konserwatywna otrzymała w wyborach do PE 13 proc. głosów byłby to najgorszy wynik tego ugrupowania w ogólnokrajowych wyborach od momentu powstania partii w 1834 roku.

Źródło: YouGov
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA