fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ochrona przygnieciona dotkliwymi domiarami

Firmy ochrony sugerują abolicję. Rząd nie widzi na to szans.
AdobeStock
W branży security strach. ZUS ruszył na krucjatę przeciwko tolerowanej przez lata optymalizacji składkowej w sektorze dającym pracę 250 tys. strażników.

Bez litości sypią się domiary. Dopłaty są drakońskie, liczone w milionach złotych dla dużych firm. Kontrolerzy z ZUS w pierwszej kolejności wzięli pod lupę najważniejszych graczy na rynku wartym ponad 8 mld zł. To łatwiejsze zadanie, dokumentacja biznesowa czołówki branży jest zwykle na wyciągnięcie ręki.

Prezesi średnich i mniejszych spółek robią zawczasu rachunek sumienia – grożą, że będą zamykać interes, jeśli bilans firmy załamie się pod ciężarem administracyjnych egzekucji.

Opinia przedsiębiorców jest zgodna: kiedy trzy, cztery lata temu w kraju był problem bezrobocia, a ochrona pełniła rolę buforu zatrudniającego setki tysięcy słabo wykwalifikowanych pracowników, w ZUS praktykowano liberalną politykę tolerowania składkowej optymalizacji.

Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, tłumaczy, że sytuacja wciąż nie jest jednoznaczna, bo w praktyce ZUS do 2016 roku uznawał ustawową możliwość odprowadzania składk...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA