fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes

Polskie innowacje mają się słabo

materiały prasowe
Najnowszy ranking innowacyjności krajów świata otwiera Szwajcaria. Polska na pozycji 38. Za nami tylko pięć państw Unii.

Ranking Global Innovation Index 2017 przygotowany przez WIPO - Światową Organizację Własności Intelektualnej ONZ, INSEAD - Europejski Instytut Zarządzania Biznesem i Uniwersytetu Kornwalijskiego ocenia poziom innowacyjności w 127 gospodarkach. Wśród wielu branych pod uwagę kryteriów są m.in. liczba zarejestrowanych patentów, wydatki na naukę i edukację, poziom wyższych uczelni, warunki stwarzane wynalazcom i start-upom.

W czołówce najbardziej innowacyjnych krajów dominują gospodarki europejskie. Na czele Szwajcaria  (67,7 pkt), przed Szwecją i Holandią. A w pierwszej dziesiątce są też USA, Wielka Brytania, Dania, Singapur, Finlandia, Niemcy i Irlandia.

Polska zajęła 38 miejsce (42 pkt). Wyprzedziły nas nie tylko innowacyjne potęgi jak Korea Płd, Japonia, Hongkong czy Izrael, ale też nasi sąsiedzi Czesi, malutki Cypr, niewiele większa Estonia i Malta. Lepiej niż w Polsce innowacje mają się na Słowacji, w Bułgarii, Arabskich Emiratach czy Malezji. Z unijnych krajów niżej od Polski ocenione zostały Węgry, Litwa, Chorwacja, Rumunia i najsłabsza w tej dziedzinie we wspólnocie Grecja.

Rosja zajęła 45 pozycje, najgorszą z największych rozwijających się gospodarek. Autorzy raportu tłumaczą to notowań rosyjskich uczelni na arenie międzynarodowej a także mniejszą liczbą patentów.

Najniżej z krajów europejskich została oceniona innowacyjność w Albanii (93 miejsce), na 88 pozycji wylądowała Białoruś.

Żadnych innowacji autorzy rankingu nie dostrzegli w zamykających listę Togo, Gwinei i ostatnim Jemenie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA