Aktualizacja: 04.06.2019 13:37 Publikacja: 04.06.2019 13:37
Foto: Bloomberg
Philip Lowe, prezes Banku Rezerwy Australii, uzasadnił obniżkę tym, że pomoże ona obniżyć bezrobocie w kraju i przyspieszyć inflację, tak by zbliżyła się ona do celu wynoszącego 2-3 proc. (W pierwszym kwartale inflacja zwolniła do 1,3 proc. r./r. a stopa bezrobocia lekko wzrosła w kwietniu do 5,2 proc.)
Cięcie stóp było powszechnie oczekiwane przez analityków, którzy postrzegają je jako środek wyprzedzający mający łagodzić skutki globalnego spowolnienia gospodarczego w Australii. Australijski bank centralny wciąż prezentuje rynkom spory optymizm i spodziewa się, że wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku 2,75 proc., mimo wojen handlowych. Część analityków spodziewa się jednak, że wzrost gospodarczy będzie sporo niższy i że będą potrzebne kolejne cięcia stóp, by go podtrzymać. "Spodziewamy się, że Bank Rezerwy Australii obniży stopy do 0,75 proc. przed końcem roku. Cięcie stóp poniżej poziomu 1 proc. z pewnością wywoła spekulacje, bank wkrótce rozpocznie program ilościowego luzowania polityki pieniężnej (QE), ale naszym zdaniem to raczej mało prawdopodobne" - piszą analitycy Capital Economics.
Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.
Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
W Banku Millennium liczba ugód z frankowiczami spadła kwartał do kwartału, ale liczba nowych roszczeń od klientó...
Wyjście z Polski dużej hiszpańskiej grupy Santander pokazuje, że nawet na wydawałoby się poukładanym rynku wszys...
Bank ING BSK zarobił ponad miliard złotych w pierwszych trzech miesiącach roku. Trudniejsze mogą być kolejne mie...
Litewska sejmowa komisja antykorupcyjna oczekuje od Banku Litwy wyjaśnień w sprawie firmy, która przeprowadziła...
Bank zanotował w I kwartale wysoki wzrost popytu ze strony klientów biznesowych. Klienci indywidualni nie dopisa...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas